Nevşehir-Antalya arasında gerçekleştirilmesi planlanan hızlı tren projesinin turizme katkısı ne olur ?AK Parti Nevşehir Milletvekili Ebubekir Gizligider, Nevşehir-Antalya arasında gerçekleştirilmesi planlanan hızlı tren projesi ile, Kapadokya bölgesine gelen yabancı turist sayısında ciddi bir artışın yaşanacağına inandığını söyledi.
AK Parti Nevşehir Milletvekili Ebubekir Gizligider, Nevşehir-Antalya arasında gerçekleştirilmesi planlanan hızlı tren projesi ile, Kapadokya bölgesine gelen yabancı turist sayısında ciddi bir artışın yaşanacağına inandığını söyledi.

AK Parti Nevşehir Milletvekili Ebubekir Gizligider yaptığı açıklamada, dünyanın en ilginç yeryüzü oluşumlarından biri olarak kabul edilen peribacaları ile birlikte Türkiye’nin en önemli kültür turizm merkezlerinden biri olan Kapadokya bölgesine gelen yerli ve yabancı turist sayısının her geçen yıl arttığını söyledi. Bölgeye 2010 yılında 2 milyona yakın yerli ve yabancı turistin geldiğini ve bu rakamın 2011 yılı sonunda 2 Milyon 300 bine ulaştığını ifade eden Gizligider, turist sayısındaki artışın önümüzdeki yıllarda da sürmesini beklediklerini vurguladı.

Bölgeye gelen turist sayısını ve turistlerin konaklama sürelerini arttırabilmek için çeşitli projeler geliştirdiklerini kaydeden AK Parti Milletvekili Ebubekir Gizligider, bunların içerisinde en önemlisinin Nevşehir-Antalya arasındaki hızlı tren projesi olduğunu ifade etti. Hızlı tren projesi ile birlikte Nevşehir-Antalya arasındaki ulaşım mesafesinin 2 saat 30 dakikaya kadar düşeceğini ve Nevşehir’in demiryolu ile Kayseri, Antalya, Konya ve Paris’e bağlanacağını ifade eden Gizligider, bunun bölgeye gelen yabancı turist sayısını ikiye katlayacağına inandığını söyledi. Gizligider, “Sadece turist sayısının artmasına bakmıyoruz biz.

Türkiye ve Dünya’da yerimizin neresi olması gerektiğine bakıyoruz. Kapadokya Türkiye’de Antalya ve İstanbul’dan sonra en fazla turistik geldiği 3. destinasyon. Bize göre hak ettiği yer çok daha ilerisi.Çünkü bizim turizm konusunda çok ciddi bir alt yapı ve tarihsel bir geçmişimiz var. Şu anda bölgeye gelen turist sayısını arttırmak için çeşitli projelerimiz var. Bunlardan biri de Nevşehir-Antalya arasındaki hızlı tren projesi. İnşallah bu proje gerçekleştiğinde bölgeye gelen turist sayısında ciddi artışlar olacak. Çünkü bu proje ile birlikte Nevşehir-Antalya arasındaki ulaşım 2 saat 30 dakikaya düşecek.

Bu proje bizim için çok önemli. Bunun yanında bölgeye khas turizmi geliştirmek istiyoruz. Yani bir çok turizm bölgesindeki gibi kibrit kutusu gibi oteller dikmek yerine bölgenin dokusuna uygun butik otellerle buranın cazibesini daha da arttırmak istiyoruz. Bunun yanında balon turizminde de Türkiye’de lider durumdayız hatta dünyada en güzel balon turlarının yapıldığı önemli merkezlerin başındayız.Bu da bizim için büyük avantaj. Kapadokya bölgesini turizm adına ileride çok daha güzel günler bekliyor” dedi.

Kaynak : medya73

Reklamlar