Pamukova’da Travers Fabrikası Vatandaşa Eziyet OlduYHT Projesinin Haydarpaşa – Ankara kısmının sonlarına yaklaştıkça Pamukova İstasyonununda önemi Arttı . Traverse Olan İhtiyaç ve Fabrikanın Tam Kapasitese Çalışması Yöre Halkının Günlük Yaşamını Olumsuz Yönde Etkilemeye Başladı.

İSTANBUL- Ankara arasındaki Yüksek Hızlı Tren (YHT) projesinde, raylar arasında kullanılan traverslerin bölgeye sevkiyatı başladı. Sevkiyat nedeniyle yük trenleri ilçeden geçen demiryolu hattını tamamen kapatınca, ilçe sakinlerinin karşıya geçmesi işkenceye dönüştü.

Pamukova İlçesi’nde bulunan beton travers fabrikasında imal edilenlerle diğer bölgelerden getirilen YHT raylarının yapımında kullanılacak binlerce ton beton travers Pamukova tren istasyonuna getirilip buradan gidecekleri bölgeye sevkediliyor. Travers dolu vagonlar da yoğunluk nedeniyle istasyonlardaki kullanılmayan vagon yollarında bekletiliyor.

Pamukova İstasyonu boyunca uzanan yük vagonları ve istasyon çevresine YHT raylarının döşenmesinde kullanılan beton traverslerle dolu olması, demiryolunun alt tarafındaki mahallelerde oturanları zor durumda bırakıyor. İstasyonda yüzlerce metre uzunluğundaki yük vagonları ve tonlarca beton travers nedeniyle evlerine gitmekte güçlük çektiklerini söyleyen bölgede oturanlar her gün ölümle burun buruna geldiklerini söyledi. Her gün evlerinden okullarına gitmek için yük vagonlarının ve beton traverslerin arasından geçmek zorunda kalan Pamukovalılar, karşıya ulaşabilmek için ya sürünerek vagonun altında geçiyor, ya da yük vagonuna tırmanıp üzerinden geçiyor.Özellikle yaşlılar için bu durum işkence halini alırken, evlerine gidebilmek için yaklaşık 1 kilometre ilerdeki hemzemin geçitten geçmek zorunda olduklarını söyledi.

TCDD yetkilileri ise, bu hareketliliğin bir büre daha devam edeceğini, yük vagonlarını çekecek başka hat olmadığını belirtti.

Kaynak : Demiryolcuyuz