Raylı Sistem 2011’de ’13 Milyon Yolcu’ Taşıdı.

Samsun’da 2010 yılında hizmete giren raylı sistem, 2011 yılında toplam 13 milyon yolcu taşıdı. 36 metrelik 16 trenle hizmet veren raylı sisteme 45 metre uzunluğunda trenler alınacak ve “kalabalık” şikayeti ortadan kaldırılacak.


Samsunluların raylı sistemi güvenli ve çağdaş bir ulaşım aracı olarak kullandıklarını belirten Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Kenan Şara, raylı sistemin gereksiz olduğunu söyleyenlere taşınan yolcu kapasitesinin cevap verdiğini söyledi. Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde raylı sistemin kurulması aşamasında büyük tartışmalar yaşandığını ifade eden Kenan Şara, “Biz 10 yıldan beri raylı sistemin şehre kurulması için gerekli olan her türlü çalışmayı yaptık ve halkımızla paylaştık. Niye Samsun’da raylı sistemin yapılması tartışılıyor? Çünkü Samsun nüfus itibariyle bugün 560 binlerde, raylı sisteme başladığımızda nüfusu 300 binlerde olan bir şehirdi. Bunun sonucu bir takım tartışmaların içinde bulduk kendimizi. Biz hep raylı sistemin Samsun’da fizibl olduğunu düşündük. Şehir nüfusunun raylı sistemin yapılıp yapılmamasında tek kriter olmadığını, bizim şehrimiz gibi sahip boyunca uzanan şehirlerde yolcu talebinin olabileceğini iddia ettik. Zaten yapılan fizibilite çalışmaları da bunu doğruladı. Hem bürokraside hem de şehir içinde bir takım muhalefetlerle karşılaştık ve bunları aştık. Başbakanımızın da şehrime raylı sistemin kazandırılması için büyük katkısı oldu” dedi.

GÜNDE 60 BİN YOLCU

Raylı sistemin 12 aylı süre içinde toplam 13 milyon yolcu taşıdığını belirten Kenan Şara, ” ‘Raylı sistem gereksizdir’ diyenlere en güzel cevabı 1 yılı aşkındır çalışan raylı sistemin kendisi verdi. 10.10.2010 tarihinde biz raylı sistemi faaliyete geçirdik. 2012 yılının Şubat ayındayız. Biz raylı sistem fizibilite etüdünde 24 araç öngörmüştük. Ancak ilk etapta 16 araç aldık. Şuanda araçlarımızın hepsi dolu olarak çalışıyor. Atakum bölgesi raylı sistem sayesinde gelişiyor. Şehir de yolcu sayısı olarak treni benimsediğini bize gösteriyor. 2011 yılı içinde 12 aylık süre içinde toplam yolcu sayımız 13 milyon. Günde yaklaşık 60 bin civarında yolcu taşımış trenimiz. Üniversitenin tatilde olduğu zamanlarda biraz daha düşüyor bu sayı. Bu yolcuyu raylı sisteme paralel olarak çalışan hak otobüsü ve minibüslere rağmen taşıyoruz. Bu netice bize şunu gösteriyor: Raylı sistem fizibilite etüdü doğrudur. Bu bölgede saatte 10 bin civarında yolcu potansiyeli var ki, bu da cadde tramvayı değimiz sistemler için optimum bir rakamdır. Raylı sistem böyle bir potansiyele 1 yılda ulaştı” şeklinde konuştu.

45 METRELİK TRENLER GELİYOR

Sisteme yeni araçların ekleneceğini açıklayan Şara, şöyle devam etti: “Biz 16 araçla maksimum yolcu taşıyoruz, tren sayısını artırmak için girişimde bulunduk. Yeni gelen trenlerin boyu şimdiki trenler gibi 36 metre değil, 45 metre civarında olacak. Bu trenleri de aldığımız da trenlerin ‘kalabalık’ olduğuna yönelik şikayetler de ortadan kalkacak. Ocak ayında üniversitenin tatile girmesine rağmen taşıdığımız yolcu sayısı 1 milyon 221 bin 104 kişi. Trenler artık Samsunlular tarafından güvenli ve çağdaş bir ulaşım aracı olarak kullanılıyor.”

Kaynak : http://www.haberyurdum.com


İlk yorum yapan olun

Yorumlar