Raylı Sistem İçin İşbirliği.

İZMİR – Aliağa – Menderes hattında 80 kilometrelik raylı sistemi İzmir’e kazandırmak için işbirliği yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD, İzmir Körfezi için ikinci kez işbirliği masasına oturdu.


Körfezin kuzeyinde bir sirkülasyon kanalı açmak ve dere ağızlarını sürekli temizleyerek sığlaşmayı önlemek isteyen Büyükşehir Belediyesi ve limanı genişleterek kapasitesini artırmayı hedefleyen Devlet Demiryolları, aylardır sürdürdükleri çalışmalarda önemli bir noktaya geldi. TCDD, İzmir Körfezi ve İzmir Limanı Rehabilitasyon Projesi kapsamında ÇED raporunun hazırlanması ve ÇED kararlarının alınmasına yönelik danışmanlık hizmeti verecek firma ile sözleşme imzaladı ve süreç başladı.

Körfez’de başlayan bu yeni işbirliği için bir araya gelen İZSU, TCDD ve DLH yetkilileri, yürütülecek çalışmalar ve yöntemlere ilişkin görüş alışverişinde bulundu. İZSU Genel Müdürlüğü’ndeki toplantıya İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da katıldı.

Başkan Kocaoğlu, son dört yıldır Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü ile bu projenin bilimsel altlığını oluşturacak çalışmalar yürüttüklerini kaydederek, ağır tonajlı gemilerin yanaşamaması nedeniyle limanın her gün kan kaybettiğini, derinliğin artırılması ile birlikte İzmir ekonomisinin güçleneceğini söyledi. TCDD yetkilileri de limanda yapılacak çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Toplantıya, TCDD’nin açtığı ihale kapsamında danışmanlık hizmeti verecek firma yetkilileri de katıldı.

Kaynak : http://www.ilkehaberajansi.com.tr


İlk yorum yapan olun

Yorumlar