“Raylı Sistemlerde Yerli Üretimin Geleceği” SemineriKonya Sanayi Odası (KSO) ve Raylı Ulaşım Sistemleri Derneği (RAYDER) işbirliğinde, “Raylı Sistemlerde Yerli Üretimin Geleceği” semineri düzenlendi.

KSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tahir Şahin, KSO’da düzenlenen seminerin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin önümüzdeki 15 yıl içerisinde 5 bin 500 adet metro-tramvay aracına ihtiyacı olduğunu söyledi.

2023 yılına kadar metro ve tramvay ağı ihtiyacının 20 milyar dolar civarında bir potansiyel pazar oluşturacağını belirten Şahin, bu gelişmelerin ve alınan yüzde 51 yerli olma kararının Konyalı sanayiciler ile Türk sanayisi için bir fırsat olduğunu vurguladı.

Konya’da raylı sistemler sektörüne hizmet verecek otomotiv, döküm, makine, metal gibi pek çok sektörde güçlü firmalar olduğunu aktaran Şahin, “Bu ülkenin çalışkan ve fedakar sanayicileri demiryoluna Made ın Turkey damgasını vuracak güçtedir. Biz Konya Sanayi Odası olarak üzerimize düşeni yapmaya her zaman olduğu gibi, bugün de hazırız” dedi.

Ege Bölgesi Sanayi Odası Meclis Üyesi ve Ulaştırma Komite Başkanı Atilla Üner ise raylı sistemlerde yerli üretimin milli bir mesele olduğunu, böylesi önemli bir meselede firmaların birbirleriyle rekabet etmeden birlikte hareket etmeleri gerektiğini ifade etti.

Türk sanayisinin kendi metrosunu, tramvayını ve tüm raylı sistemlerini üretecek bilgi, beceri ve güce sahip olduğunu dile getiren Üner, 1 vagonun 150 binek otomobilin parasına eşit olduğunu, dolayısıyla yerli vagon üretiminin yerli otomobil kadar önemli olduğunu bildirdi.

RAYDER Genel Sekreteri Ahmet Gök de raylı sistemlerin üretilmesinde koyulan yüzde 51 yerli olma şartının ciddi bir oran olduğunu ifade ederek, “Gönlümüz bu oranın zaman içerisinde yüzde 100 olmasıdır” diye konuştu.

Raylı sistemlerde yerli üretiminin milli bir mesele olduğuna dikkati çeken Gök, şunları kaydetti:

“Bu 500 milyon avroluk bir iş. Bu iş milli bir dava olarak kabul edilmeli. Koreli bir firma gelip, bizim raylı sistem araçlarımızı üretmemeli. Yabancı firmalar yüzde 51 yerli olma şartının kaldırılması için ciddi uğraşlar veriyorlar. Bizim sanayimiz, Konya sanayisi iyi bir altyapıya sahip. Bunu yapabilir. Yerli tramvay ve metro üretiminde dünya markası çıkarmak bizim için bir hayal değil, gerçektir.”

Kaynak : http://www.sondakika.com

Reklamlar