Tarihi garla birlikte sitesi de kapatıldı

Yüksek Hızlı Trene uygun ray döşemesi için 30 aylığına trenlerin girişine kapatılan Tarihi Haydarpaşa Garı sessizliğe büründü.
24 ayrı tren yolunun birleştiği tarihi gara sadece bir banliyo treni girerken rayları örten kar Haydarpaşa’nın sessizliğini artırdı. TCDD’ye ait tarihi garın internet sitesinde ise hemen kapatıldığı görüldü.
Ankara-İstanbul arasında Hızlı Tren Projesi kapsamında yürütülen yol çalışmaları nedeniyle tüm bölgesel ekspresler (Kocaeli, Adapazarı) ile uzun yıllardır hizmet veren Eskişehir, Başkent, Sakarya, Cumhuriyet, Anadolu, Ankara, Fatih, Meram, Doğu, Güney/Kurtalan, Vangölü, Transasya, Boğaziçi ve İçanadolu Mavi Ekspresleri iptal edildi. 1908’de II. Abdülhamit tarafından Alman mimarisiyle yaptırılan Tarihi Haydarpaşa Gar, böylece sadece Gebze yönündeki banliyo trenlerine hizmet veriyor. Toplumun her kesiminden büyük tepkiler alan uygulamanın ardından tarihi gara sadece Gebze yönüne gidip gelen banliyo trenler giriş yapıyor. Bölgesel ekspreslerin ve ana hat trenlerinin iptal edilmesinin ardından gara giren tren yollarında sadece bir banliyo treni görülüyor. Eski görüntülerinde ise rayların üzerindeki lokomotif ve vagonların fazlalığı nedeniyle boş yer bulunmayan gar sessizlik içinde.
TCDD Genel Müdürlüğü’ne ait haydarpasagar.com adlı site de kapatıldı. Sitenin girişinde Haydarpaşa’dan Türkiye’nin şehirlerine giden trenlerin gösterildiği haritada kullanılamaz hale geldi.

Kaynak : Milliyet

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.