Tavşanlı – Kütahya Raybüs hattı törenle hizmete açıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları (TCDD) tarafından yatırım programına alınıp yapımı tamamlanan Tavşanlı – Kütahya Raybüs hattı törenle hizmete açıldı.


Açılış törenine AK Parti milletvekilleri Prof. Dr. İdris Bal, Prof. Dr. Vural Kavuncu, Hasan Fehmi Kinay, TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsmet Duman, Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (KÜTSO) Nafi Güral’ın yanı sıra daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ulaşım ağının git gide iyiye gittiğinin altını çizen Prof. Dr. İdris Bal, eğitim gördüğü Tavşanlı’da bu denli bir hizmetin olmasının mutluluk verici olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

“Her açıdan Türkiye iyiye gidiyor. Ben Ankara – Tavşanlı arasında 6 yıl gidip geldim, Ortaokul ve lise yıllarında Tavşanlı’da okudum. Hayal bile edemediğimiz hızlı trenle tanıştık. İsterim ki ülkenin her yerini hızlı trenlerle örmek isteriz. TCDD ve Genel Müdür Yardımcısı İsmet Duman’ı da her anlamda destekliyoruz. Ankara – Eskişehir arasındaki hızlı terenden Kütahyalıların da yaralanmasını istiyoruz. Tavşanlı en büyük ilçemiz. Bu raybüsün tavşanlıya ulaşmasından dolayı da çok mutluluk duyuyorum.”

HERKEZ BU KONFORLA TANIŞMALI

Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, yapılan çalışmalar sonrasında çok arzu ettikleri raylı sistemin Kütahya’ya gelmesinin memnuniyet verici olduğunu ifade ederek, “Özellikle raylı sistemin gelişmesini çok istedik. Tavşanlı değil Balıkesir sınırında bulunan Balıköy’e de gitmesini arzu ediyoruz. Artık kar, yağmur yağdığında yol durumu nedir, gibi bir derdimiz yok. Çok konforlu. İnsanların bu konforla tanışması çok güzel. Ankara’ya giderken özellikle hızlı tren ve raybüs kullanıyoruz. İnşallah Kütahya’nın her yerine bu tren ağı yayılır.” dedi.

HIZLI TREN SEFERLERİ 2015 YATIRIM PROGRAMINA ALINACAK

TCDD Genel Müdürü Yardımcısı İsmet Duman, kendi memleketi olan Kütahya’ya yanlızca demiryolunun değil tüm ulaşım ağında seferberliğin olduğunun altını çizerek şunları kaydetti:

“İlk yerli ray otobüsü teslim ettik. İzmir ve Ödemiş arasında çalışıyor. İnşallah dörtlü ray otobüsleri de türk mühendislerimiz tarafından üretilir. 50 dakikada Tavşanlı’ya ulaşacağız bu raybüs sayesinde. Sadece demiryolu sektöründe değil tüm ulaşım ağında seferberlik var. Demiryolu sektöründe de hızlı trenler ülkemize geldi. Dünyada 8. Avrupa’da 6. işletmecilik başladı. Artık kendi memleketim Kütahya’ya da en büyük ilçesi olan Tavşanlı’yada bu raybüs hizmet edecek. Bu raybüs Tavşanlı’dan başlayıp Kütahya, Eskişehir ve Ankara’ya ulaşacak yolcularımız. Sayın Bakan ve Genel Müdürümüzün destekleriyle 2023 yerine 2015 yılında hazırlanan yatırım programına alınacak.”

Kaynak : http://www.e-haberajansi.com


İlk yorum yapan olun

Yorumlar