TAVŞANLI’DA RAY OTOBÜSÜ SEVİNCİ

Eskişehir ve Ankara arasında karşılıklı işletilen Yüksek Hızlı Trene (YHT) bağlantılı ray otobüsü, dünden itibaren Kütahya-Eskişehir yerine Tavşanlı-Eskişehir güzergahında karşılıklı sefer yapmaya başladı.
Eskişehir-Ankara arasında karşılıklı işletilen Yüksek Hızlı Trene (YHT) bağlantılı ray otobüs seferlerinin başlaması dolayısıyla tören yapıldı.


Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Kütahya’dan gelen ilk ray otobüsün Tavşanlı Garı’nda karşılanmasının ardından düzenlenen törende, birlik ve beraberlikle güzel işler yapmaya başladıklarını bildirdi.
Ankara’da, TCDD Genel Müdürlüğüne müracaat etmelerinden bir ay sonra ilk ray otobüsün Tavşanlı’ya geldiğini belirten Çiftçi, kendilerine halkın taleplerini ileten Tavşanlı’nın yöneticilerine teşekkür etti.
TCDD Genel Müdür yardımcısı İsmet Duman, ”Genel Müdürlüğümüz, üretime de önem veriyor. Hızlı tren vagonlarının üretimini de yapmayı hedefliyoruz. Demir yollarındaki gelişmeler, bu sektörde eleman ihtiyacını da ortaya çıkaracaktır. Bu konuda üniversitelerde öğrenci yetiştirilebilmesi için programlar açılabilecektir” dedi.

YHT bağlantılı ray otobüsle Ankara’ya demiryoluyla ulaşım süresinin 3 saat 50 dakikaya indiğini belirten AK Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu,”Ray otobüs ve YHT, yapılacak çalışmalarla Tavşanlı’nın tanıtımına da önemli katkı sağlayacak. Tavşanlı bir çıkmaz sokak olmaktan kurtulacak. Ayrıca, Tavşanlı-Gökçedağ-Nusratlar arasındaki 110 kilometrelik son etap demiryolunun yenilenmesinin ardından Kütahya-Balıkesir bölgesel tren seferleri yeniden başlatılacak” diye konuştu.

AK Parti Kütahya Milletvekili İdris Bal da bir memleketi sevmenin ölçüsünün, oranın insanlarını her şeyin en iyisine layık görmekten geçtiğine işaret ederek, yeni hızlı tren hatlarının hizmete girmesiyle ülkenin dört bir yanının örümcek ağı gibi demiryollarıyla donatılacağını anlattı.

TCDD 7. Bölge Müdürü Enver Timurboğa, Tavşanlı’nın, 1929 yılında demiryoluyla tanışan şanslı ilçelerden biri olduğuna dikkati çekerek, Eskişehir–Kütahya-Balıkesir YHT projesinin alt yapısının hazırlanmaya başlandığını kaydetti.
Konuşmaların ardından halk oyunu gösterisi sunuldu ve ray otobüsün Kütahya’da uğurlanmasıyla tören sona erdi.

Kaynak : Haber X


İlk yorum yapan olun

Yorumlar