TCDD “131” Acil Durum İhbar Hattı’nı devreye sokacak.

Hemzemin geçitte aracı bozulan ya da sıkıntı yaşayanlar ”Alo 131”i arayarak anında TCDD yetkililerine ulaşacak. Böylece hemzemin geçitlerde meydana gelen kazaların önlenmesi amaçlanıyor.


-Hemzemin geçitlere ”Alo 131” levhaları konulacak-

Hemzemin geçitler konusunun yeniden değerlendirilmesi, yapılacak çalışmaların belirlenmesi, başka ülkelerdeki uygulamaların incelenmesi amacıyla geçen yıl ”Hemzemin Geçitleri İyileştirme Kurulu” oluşturduklarını da anlatan Karaman, bu kapsamda sivil toplum örgütleri ve sendikalar ile toplantılar yapıldığını söyledi.

Toplantılarda, ”demiryolu güzergahındaki geçitlerde her türlü tehlikeye karşı, ilgili demiryolu birimiyle acil iletişimi sağlayabilecek ve her operatörden diğer acil numaralar gibi ulaşılabilecek bir hat belirlenmesi, bu numaranın tüm kamuoyuna duyurulması, tüm hemzemin geçitlerine ilk bakışta görülebilecek şekilde uyarı levhalarına yazılması” yönünde karar alındığını ifade eden Karaman, şöyle dedi:

”Bunun üzerine, TCDD Genel Müdürlüğü olarak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna (BTK) ‘131’ kısa numarasının ‘TCDD Acil Durum İhbar Hattı’ olarak tahsis edilmesi için başvurduk. BTK Başkanı Tayfun Acarer başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda 131 kısa numarasının TCDD Genel Müdürlüğüne ‘TCDD Acil Durum İhbar Hattı’ adıyla tahsis edilmesine ve acil yardım çağrı numarası kapsamına alınmasına oy birliğiyle karar verildi.

‘131 TCDD Acil Durum İhbar Hattı’, gerekli işlemlerin tamamlanmasının ardından en kısa zamanda hizmete girecek. Bütün hemzemin geçitlere ve risk oluşturan yerlere 131 TCDD Acil Durum İhbar Hattı’nın levhaları yerleştirilecek. Böylece, hemzemin geçitlerdeki olası kazaların önüne geçilmesi amaçlanıyor.”

Karaman, proje kapsamında bir çağrı merkezi oluşturulacağını da belirterek, ”131 TCDD Acil Durum İhbar Hattı”nın bir kampanya ile kamuoyuna duyurulacağını bildirdi.

Kaynak : AAsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar