TCDD Bursa Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesinde son durum

TCDD Bursa Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesinde son durum


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Ankara’dan Konya’ya, Ankara’dan İstanbul’a, Ankara’dan Sivas’a, Ankara’dan Bursa’ya, Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye başkentlerini birbiriyle komşu kapısı yapan YHT projelerini bir bir gerçekleştiriyoruz” dedi.

TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen Bursa Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi imza töreninde konuşan Bakan Yıldırım, Bursa-Bilecik hattının ilk etabı olan Bursa-Yenişehir kısmının imza törenin hayırlı olmasını dileyerek, demiryollarının Türkiye Cumhuriyeti’nin istiklali kadar önemli olduğunu, istiklal mücadelesinin buradan başladığını, Ankara Garı’ndan idare edildiğini belirtti. Bakan Yıldırım, Cumhuriyetin ilanından sonra Atatürk’ün demiryollarını tekrar ayağa kaldırmak için seferberlik

başlatıldığını söyleyerek, “Demiryollarına çok yatırım yapıldı. 4 bin 100 kilometre ile aldığımız, Misak-ı Milli sınırlarımızdaki ağımız, o dönemde 3 bin 600 kilometre ilave edilerek 8 bin kilometreye yakın bir ağ gelişti. Ancak 1950’den sonra ihmal, unutulmuşluk dönemini Türkiye yaşadı. O günlerde bir yılda 134 kilometre yol yapılırken, 1950-2003 yılları arasında yıllık sadece 18 kilometre yol yapılır hale gelmiş. O da yeni yol değil, sadece bağlantı yolu” dedi.

160 kilometre hıza sahip olan demiryollarının ihmal ve bakımsızlıktan 50 kilometre ortalama hızın altına düştüğünü dile getiren Yıldırım, “Yol yapmak yerine tekayyüdat yapmak gelenek haline gelmiş. Tekayyüdat, bozulan yola işaret koyup, ‘yol bozuktur hızınızı düşürün’ demektir. Maalesef Türkiye böyle bir dönemi yaşadı” ifadelerini kullandı.

Bakan Yıldırım, AK Parti hükümetinin 2003 yılında demiryollarını devlet politikası haline getirerek, demiryollarının bu halini ülkenin kaderi olmaktan çıkarttığına işaret ederek, “Bu ülkenin yükünü demiryolları çekecektir, ülkenin yükünü çekecek, ülkeye yük olmayacak, kalkınma hamlemize katkı sağlayacak 1,5 asırlık şirketi tekrar ayağa kaldırmak için 1 düzüne hükümet, 2 düzüne bakan eskiten Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesini gerçekleştirmek bu iktidara nasip oluyor. Sultan Abdülmecit’in hayal ettiği,

Sultan Abdülhamit’in projesini hazırlattığı Marmaray, 1860 yılında hayal edilen asırlık projeyi de gerçekleştirmek AK Parti hükümetlerine nasip oluyor” şeklinde konuştu.

Demiryollarında yerli ray, yerli travers, lokomotif, makas ve hızlı tren setlerinin üretimini gerçekleştirecek adımlar attıklarını dile getiren Yıldırım, Ankara metrolarının yapımında kullanılacak tren setlerinin yüzde 51 yerli katkıyla yapılma şartını koyduklarını ifade etti. Yıldırım, 75 kilometrelik bir hat, 20 bin insanın yaşayacağı bir şehir kurmaya eşdeğer bir iş yaptıklarını açıklayarak, “200’e yakın sanat yapısı var, 20 kilometresi tünelden oluşuyor, 6 kilometresi viyadükten oluşuyor. Yani üçte

biri tünel ve viyadük. Türkiye’nin her tarafında zor bir arazi var, şartlar çetin. Ne yapacağız oturup ağlayacak mıyız- ‘Zor, hemen yapılır, imkansız biraz zaman alır’, anlayışıyla çalışıyoruz” dedi.

Bakan Yıldırım, hızlı tren hatlarının adım adım Anadolu’ya doğru yayıldığını vurgulayarak, Anadolu medeniyetlerinin başkentlerini birbiriyle birleştirdiklerini dile getirdi. “Ankara’dan Konya’ya, Ankara’dan İstanbul’a, Ankara’dan Sivas’a, Ankara’dan Bursa’ya, Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye başkentlerini birbiriyle komşu kapısı yapan YHT projelerini bir bir gerçekleştiriyoruz” diyen Yıldırım, üzerinde siyaset yürütülen demiryollarını, siyasetin arenasından alıp, milletin hizmetine verdiklerini kaydederek,

şöyle konuştu:

“Bugün yapılacak imza töreni, yeniden demiryolları hamlesinin önemli bir merhalesini oluşturuyor. Türkiye’de bölünmüş yollarla ülkeyi baştan başa donatarak, yolları bölerek, hayatları ve milleti birleştirdik. Doğusuyla Batısıyla, Kuzeyiyle Güneyiyle insanlarımızı kardeş yaptık.”

“TÜRKİYE ÇAĞ ATLIYOR”

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da, çok sevinçli ve çok hayırlı bir işin başlangıcında olduklarını ifade ederek, “Yılın son gününde bizim için çok önemli bir projenin protokol imza töreninde bulunmak bize büyük mutluluk veriyor” dedi.

Pek çok engellere ve engellemelere rağmen 75 kilometrelik bir merhalenin yapılamaya başlanacağı güne gelindiğine dikkat çeken Arınç, “Türkiye çağ atlıyor, Türkiye geçmişteki ihmalleri bir bir terk ediyor, halkımızın daha mutlu, daha huzurlu yaşaması için, refah düzeyinin daha da yükselmesi için üst üste gayretler, hamleler yapıyor. Bunlardan birisi de Yüksek Hızlı Tren Projesi’dir. Bu Türkiye için çok yenidir. ABD başta olmak üzere bazı ülkelerde de bulunmamaktadır” şeklinde konuştu.

“Değerli demiryolcuların hayatını yakinen görmüş bir insanım” diyen Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Rahmetli babam jandarma astsubaydı ama amcam Devlet Demiryollarında 40 seneden fazla çalışmış baş manevracı olarak çalışmış ve emekli olmuş bir çalışandı. Babam çok küçük yaşta vefat edince daha çok amcamın yanında ve onların çocuklarıyla birlikte Manisa’da büyüdüm. Demiryolları lojmanlarında kalan baş manevracı Mustafa Arınmclkeye yük olmayacak, kalkınmaç’ın adeta bir evladı gibiydim. Hem onun yaptığı işiyle hem de çevresiyle hem de demiryolcuların yoğun olarak bulunduğu lojmanları içerisinde,

dostluklarıyla, arkadaşlıklarıyla tanıdım. O zaman amcam ağzına aldığı düdüğüyle lokomotifler komut verir bazen vagonların arasına girer, eliyle vagonları birleştirir, ayırır bu hamleleri yapardı. Biz depoları, vagonları görürdük, düdükleri izlerdik. Zaman zaman manevra çalışmalarına bakardık. Boş zamanlarımızı istasyonlarda geçirirdik. Sonraları çok hoşuma giden Necip Fazıl merhumun ‘İstasyon’ şiirini de açıdan çok beğenirdim.”

Arınç, Japonya’daki hızlı trenleri gördükten sonra 10. Yıl Marşı’nda da ‘Demir ağlarla ördük biz bu yurdu dört baştan’ diye sözleri tanıdıktan sonra ‘Niye benim ülkemde hızlı trenler yok, neden lüks yok, neden hız yok, neden Türkiye coğrafyası müsait olmasına rağmen ulaşım trenle yapılmıyor, şeklinde hayıflandıklarını ifade ederek, “Çok şükür şimdi yıllar sonra Ankara’yı, Eskişehir’i, Konya’yı birbirine bağlayan yüksek hızlı trenleri gördükçe hem Allahımıza şükrediyoruz hem de siyasi iradeyi bu yolda

koyan AK Parti hükümetlerinin yüzlerce başarısının belki en büyüklerinden birisi olarak yüksek hızlı trenleri görüyoruz” dedi.

“TÜRKİYE’DE NENELER ARTIK UÇAĞA BİNİYOR”

Hızlı tren konusunda Bursa’daki halktan izlenimlerini aktaran Arınç, şunları kaydetti:

“Bizim Yenişehir’deki hava alanımızı daha iyi kullanma mecburiyetindeyiz. Bursa’dan İstanbul’a olan yakınlığı maalesef İstanbul’dan uçak varışlarını veya intikallerini imkansız kılıyor. Ama Bursa’da yaşayan insanlar Erzurum’a gitmek için Muş’a gitmek için Ankara’ya ulaşmak için sıkıntı çekiyorlar. Elbette ben Türk Hava Yolları yetkilileriyle de yaptığım çalışmaları sizlerle de görüşmelerini diliyorum. Ama bir Türkiye’dir, Türkiye’nin her yerinden Bursa’da yaşayan insanlar var. Erzurumlu nenemden aldığım

söz şudur; Ben Bursa’dan Erzurum’a gitmek için Ankara’ya geliyorum. Ama burada 4-5 saat bekliyorum. Erzurum’a varmam neredeyse 1 gün sürüyor. Ben Bursa’dan Erzurum’a direkt uçak istiyorum diyor. Erzurumlu nenem söyledi bunu. Artık neneler uçağa biniyor Türkiye’de.”

“BURSA’NIN 58 YILLIK TREN ÖZLEMİN SON VERİLECEK”

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ise, 2011’i Bursa YHT ile kapattıklarını, 2012 yılını da Bursa YHT ile açacaklarını belirterek, “Bursa’nın 58 yıllık tren özlemine son veriliyor” dedi.

Yapımına başlanacak Bursa Yenişehir hattıyla ilgili bilgi veren Karaman, 75 kilometrelik kesimde, 15 kilometre uzunluğunda 20 adet tünel, 6 bin 225 metre uzunluğunda 20 adet viyadük, 44 adet alt ve üst geçit, 58 adet menfez olmak üzere toplam 143 sanat yapısı inşa edileceğini bildirdi. Karaman, yaklaşık 10 milyon 500 bin metreküp kazı ve 8 milyon 200 bin metreküp dolgu gerçekleştireceklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

“Bursa, Gürsu ve Yenişehir’de üç istasyon yapılacak. Hattı, yolcu ve yük taşımacılığı birlikte yapılacak şekilde, en son hızlı tren teknolojisiyle saatte 250 kilometre hıza uygun olarak inşa ediyoruz. 2,5 yıl içerisinde alt yapısını bitirirken, eş zamanlı olarak Yenişehir-Bilecik arasının da yapımına başlayacağız.”

Konuşmaların ardından projeyi üstlenenmkeye yük olmayacak, kalkınma girişim grubu YSE-Tepe Ortaklığı ile Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman tarafından protokol imzalandı.

Bursa YHT Projesi ile Ankara-Bursa arası seyahat süresi 2 saat 10 dakikaya inerken Bursa-İstanbul arası ise 2 saat 15’ya inecek.

Kaynak : Haber3


İlk yorum yapan olun

Yorumlar