TEM YERİNE METROBÜSMetrobüs’ün FSM’den geçmesi için fizibilite çalışması başlatıldı.

Başkan Topbaş “Metrobüs hattı İkitelli’den mi başlayacak, nereye kadar uzayacak, bakacağız” dedi.

Zincirlikuyu-Avcılar, ardından Söğütlüçeşme-Zincirlikuyu hattının devreye girmesiyle günde 800 bin yolcu taşıyan Metrobüs’ün Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçmesi için de çalışma başlatıldı. Metrobüs hattının Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçmesine ilişkin konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Bu hattın tamamlanmasıyla birlikte Metrobüs tek hat üzerinde 50 km boyunca 1 milyon yolcu taşıyacak” diye konuştu.

İstanbul’da toplu taşımanın yoğun şekilde kullanılmasını amaçlayan çalışmalar yaptıklarını kaydeden Topbaş şu bilgileri verdi. “TEM otoyolu üzerinden Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden karşıya geçmek için etüt başlattık. Çalışmanın fizibil olup olmadığına bakıyoruz. ‘Yolcu talebi ve noktalar için’ diye değerlendirmeler yapılıyor. Güzergahı net söyleyemiyorum.  Trafik, yolculuk ve talep sayımları yapılıyor. Yapılan sayımlardan gelecek sonuçlara göre değerlendirmeler yapılacak. ‘Hangi noktalar arasında bu çalışma olabilir, iş yükünün yoğun olduğu bölgelerden olacak inceliyoruz. İnşallah başarabiliriz. Tüm İstanbulular’ın Metrobüs’ten yararlanarak, trafikteki sıkışıklıktan kurtulmasını istiyoruz.”

80 bin araç trafikten çekildi kentin ciğerleri açıldı

METROBÜS’ÜN hizmete girmesiyle 80 bin özel araç trafikten çekildi. Bu sistemle günlük 613 ton karbondioksit emisyon azaltımı sağlandı. İstanbul’da motorlu araçlarla seyahat eden 12 milyon vatandaşın rahat, konforlu, ucuz ve hızlı ulaşım alabilmesi için çalışmalar tamamladı. Buna göre şehir genelinde hizmet veren 6 bin minibüsün yarısı otobüse dönüştürülürken, 2 bin minibüs de dolmuş olarak sefere çıkacak.

Kaynak : Aktif Haber

Reklamlar