Tüdemsaş hedef büyüttü

2011 yılında 3 farklı tipte toplam 435 adet yük vagonunun imalatı tamamlayan ve 2 bin 520 adet yük vagonunun onarımı gerçekleştiren Tüdemsaş, 2012 yılında 480 adet yük vagonu üretimi ile çeşitli tipte ve çeşitli tamir gruplarında toplam 2 bin 845 yük vagonu onarımı hedefliyor.


TCDD’nin kullandığı buharlı lokomotif ve yük vagonlarının onarımını yapma amacıyla 1939 yılında “Sivas Cer Atelyesi” adıyla kurulan Tüdemsaş, günün şartlarına uygun olarak kendini yenileme çabası içerisine girerken aynı zamanda üretimini de artırmak için çaba sarf ediyor.

Sivas sanayinin lokomotifi durumunda olan Tüdemsaş, 100 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 418 bin metrekare alan üzerine yerleşik olarak faaliyet gösteriyor.Tüdemsaş’ta 270 memur ve bin 54 işçi personel olmak üzere toplam bin 324 kişi istihdam ediyor. 2011 yılında 435 adet vagon üretimi, 2 bin 520 adet vagon onarımı gerçekleştiren Tüdemsaş, 2002-2011 yılları arasında 240 adet vagon karşılığında yaklaşık 12 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Tüdemsaş Genel Müdürü Selim Dursun, “1939 yılından bugüne kadar ülkemizin yük vagonu ihtiyacını başarılı bir şekilde karşıladı. Son yıllarda yapmış olduğu kalite ve kapasiteyi artırıcı teknolojik yatırımlarıyla da ihracata yönelik çalışmalarını sürdürüyor. TÜDEMSAŞ, Sivas ilinin en büyük sanayi kuruluşu olup en önemli istihdam kaynağı konumundadır.

2008 yılından itibaren her yıl Türkiye’nin en büyük ilk 500 sanayi kuruluşu içerinde yer alıyor. 1939′dan beri 31 değişik tiplerde 20 bin civarında yük vagonu üretilmiştir” dedi. Tüdemsaş’ın yakın zamana kadar teknolojik olarak yeterli gelişmeyi gösteremediğini belirten Dursun, “Ağırlıklı olarak emek yoğun çalışma düzeni ile çalışmalarımızı sürdürdük. Ancak son yıllarda yapılan yatırımlarla özellikle enerji alt yapımızı yeniledik, Tezgah Tesis Yenileme ve İdame Yenileme projeleri ile teknolojik olarak yenilenme ve modernizasyon çalışmalarına ağırlık verdik. Bu kapsamda özellikle bilgisayar destekli yakım tezgahları, modern kumlama-boyama-kurutma tesisi, Otomatik Boji Kumlama Tesisi ve Robot Kaynaklı Boji Üretim Tesisi gibi kalite ve kapasiteyi artırıcı teknolojik yatırım kalemleri temin edilerek hizmete alındı” dedi.

Dursun, Tüdemsaş olarak orta ve uzun vadede, Türkiye’nin ve Avrupa-Asya yük taşımacılığı sektöründeki gelişmelerin takip edilerek oluşacak ihtiyaçların karşılanabilmesi için üretim çeşitliliği ve kapasite artımına dönük yatırım çalışmaları yürüttüklerini kaydetti. 2011 yılında 3 farklı tipte toplam 435 adet yük vagonu imalatı ve  2 bin 520 adet yük vagonunun onarımı gerçekleştiren Tüdemsaş, 2012 yılında 3 farklı tipte 480 adet yük vagonu üretimi ile çeşitli tipte ve çeşitli tamir gruplarında toplam 2 bin 845’de yük vagonu onarımı hedefliyor.

Kaynak : Sivas Olay Gazetesi


İlk yorum yapan olun

Yorumlar