Türkiye’deki metro ve raylı sistemlerde kullanılmak üzere Ulaştırma Bakanlığı’nın 2023 yılına kadar 5 bin araç seti temin etmesi gerekiyor

Ulaştırma Bakanlığı’nın Ankara Metrosu’na 324 set metro aracı almak üzere 14 Şubat’ta yapacağı ihalede, yerli üreticiler için ‘iş bitirme engeli’ ortaya çıktı. 10 milyon euroluk pazarı Türk üreticiye açmak için ilk partide yüzde 30, diğer partide yüzde 51 ‘yerli üretim katkısı’ şartı konulan ihalede, ‘bir defada 130 araç üretmiş olmak’ şartının yer alması, ihaleye hazırlanan yerli üreticilerde şok yarattı. İhale şartnamesinde 324 aracın yüzde 40 kadarının ‘bir defada bitirilmiş olması’ şartı arandığı anlaşıldı. Türk yatırımcılar için bu şart, ‘1 defada 130 araç üretmiş olmak’ anlamına geliyor. Ancak Türkiye’de bir defada bu sayıda metro aracı üretilmiş değil. Bu rakamların çok üzerinde üretim yapan firmalar da bir defada üretmiş değiller. Bu şartın önlerine getirilmesi nedeniyle ihaleye hazırlanan yerli üreticiler büyük şaşkınlık yaşarken, Ulaştırma Bakanlığı’nın bir zeyilnameyle bu şartı yüzde 25’e çekme olasılığı araştırılıyor.


Öte yandan yerli sanayi destek için yerli üretim şartı konulurken, bir yandan da böyle bir engel konulmuş olması tartışma yarattı. Durumun 14 Şubat’taki ihaleye kadar çözülebilmesi için süre daralırken, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün devreye girdi. Bakan Ergün, “Teslimat şartının değiştirilmesi için ilgili bakanlık nezdinde çaba harcıyoruz” dedi.

Türkiye’deki metro ve raylı sistemlerde kullanılmak üzere Ulaştırma Bakanlığı’nın 2023 yılına kadar 5 bin araç seti temin etmesi gerekiyor. Her bir araç seti minumum 4-5 vagondan oluşuyor. Bunun toplam ekonomik değerinin yaklaşık 10 milyar euroyu bulacağı hesaplanıyor. Bu nedenle, metro/raylı sistem araçlarında Türk sanayicisine kulvar atlatacak bu ihale, yerli sanayi için kritik önem taşıyor. Sadece ana yüklenici 10 yerli firma düşünüldüğünde bile bu ihaleyle Eskişehir, Bursa, Kocaeli, İzmir ve Kayseri başta olmak üzere Türkiye’nin pek çok noktasında başlayacak üretimin, minumum 2 bin kişiye iş yaratacağı hesapları yapılıyor.

Kaynak :


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar