Tüvasaş’ın Taşınması Tartışmaları.Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, Türkiye Vagon Sanayi AŞ’nin (TÜVASAŞ) Ferizli Organize Sanayi Bölgesi’ne taşınmasını desteklediğini ve doğru bulduğunu söyledi.

Kösemusul, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin 2023 hedefine herkesin elini taşın altına koyarak ulaşmasını ümit ettiklerini belirtti.

2023 hedefinde 500 milyar dolarlık ihracat öngörüldüğünü hatırlatan Kösemusul, “Yeniliği, Ar-Ge’yi, inovasyonu, değişimi ve büyümeyi önemsiyoruz. Önümüzde 2023 hedeflerimiz var. Ülkemizde 14 bin kilometrelik demiryolu hattı olacak. Son model vagonlarımız olacak. Ona uygun bu sektörde gelişmiş vasıtalar olacak. EUROTEM de var. Bunların sayılarının artması, büyümeleri ve yan sanayilerinin olması lazım” dedi.

TÜVASAŞ ve EUROTEM’in şehir içinde, örnek gösterebilecekleri yerde olmadıklarını düşündüğünü ifade eden Kösemusul, şunları söyledi:

“Yeni vizyonumuzda diyoruz ki ‘kümelenmeleri önemsiyoruz, çarpık sanayileşme olmasın, sanayi disiplin altında olsun, kent havasında olalım’ istiyoruz. TÜVASAŞ’ın organize sanayi bölgesine taşınmasını destekliyorum ve doğru buluyorum. Bunu başarırsak Sakarya şehrimize de güzel bir faydamız olacağını düşünüyorum. Çünkü orada yan sanayisiyle büyüyen bir sanayi olacak. Vergi veren mükelleflerimiz arttıkça Büyükşehir Belediyemizin de katkısı artacak. Şehir merkezinden böyle bir fabrikanın çıkmasının Büyükşehir Belediyesinin de önünü açacağını düşünüyorum. Burası ciddi bir alan.”

Kaynak : http://www.sondakika.com