Üsküdar- Ümraniye Metro Hattı ile Marmaray Hattı’na yaya entegrasyonu sağlanacakİSTANBUL’UN önemli transfer merkezi Üsküdar Meydanı için Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan proje, kentin tarihi ve gözde semtinin çehresini değiştirecek. Anadolu ve Avrupa yakasını deniz yolu ile birleşmesini sağlayan önemli bir ulaşım noktası olan Üsküdar Meydanı’nda; deniz otobüsü, şehir hatları ve motor iskelelerinin yanı sıra minibüs, otobüs ve taksi durakları yer alıyor. Üsküdar Meydanı, yayalar için önemli bir düğüm noktası. Yaya ve taşıt trafiği birbirinden düzenli bir şekilde ayrılmadığı için meydanda trafik keşmekeşi yaşanıyor. Zengin tarihi geçmişe sahip Üsküdar’da ‘Raylı Sistemler ile Karayolu Entegrasyonları ile Kentsel Tasarım Uygulaması Projesi’ kapsamında ilçe yeniden düzenleniyor.
Yayalar bu detayları çok sevecek
Üsküdar ve çevresini kötü yapılaşmadan arındırmayı da hedefleyen proje, tarihi semtin çehresini değiştirecek. Projederafik yeraltına alınırken, devasa otopark trafiğe nefes aldıracak. Düzenlenen yaya alanları ile Üsküdar- Ümraniye Metro Hattı ile Marmaray Hattı’na yaya entegrasyonu sağlanacak.
Nostalji Sokağı ile tarih yeniden canlanacak
Ttransfer merkezi kapsamında, otopark alanları; deniz, demir yolu ve karayolu ulaşım sistemlerini kullanan yolcularca kullanılacak.
Meydana açılan kafeterya ve oturma alanlarıyla kentsel mekanlar oluşturulacak.
Üsküdar Meydanı’na yaya geçişi sağlayan üç farklı noktada karşılama meydanı olacak.
Eski dokulu ‘Nostalji Sokağı’nda simgesel ve fonksiyonel kent mobilyaları oluşturulacak.
Katlı otoparkının kaldırıldığı bölgede, yer altı katlı otoparkı tasarlandı. Yer altı katlı otoparkı iki farklı boyutta planlanacak. Aynı zamanda yer altı katlı otoparkından çarşı içine uzanan giriş ve çıkışlar sağlanacak.
Kaynak : Star
Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.