Yeni Teleferik İzmir’e Çok Yakışacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Avrupa Birliği standartlarında baştan aşağı yenileyeceği Balçova teleferiğinin ihalesini sonuçlandırdı.


İzmir Büyükşehir Belediyesi, yapılan teknik incelemede “kullanılması sakıncalı hale geldiği” belirlenerek hizmete kapatılan Balçova Teleferik Tesisleri’nin “AB standartlarına” uygun olarak baştan aşağı yenilenmesi için gerçekleştirdiği yapım ve proje ihalesinde birinci ve ikinci firmayı belirledi. İhale komisyonu tarafından alınan karar katılımcı firmalara tebliğ edildi. Yasal sürecin tamamlanmasının ardından yüklenici firma sözleşmeye davet edilerek sözleşme imzalanacak. İhalede ekonomik yönden en uygun teklifin değerlendirilerek karar alındığı belirtildi.

Sözleşme imzalanarak yer teslimi yapılmasının ardından başlayacak ve 300 gün içinde tamamlanması planlanan çalışmalarla kentin bu simge yapısı baştan aşağı yenilenerek çok daha güvenli ve daha modern bir şekilde İzmirlilerin hizmetine sunulacak. Yeni teleferik saatte 1200 kişi taşıma kapasitesine sahip. Kabinler 8’er kişilik olacak.

Daha önce gerçekleştirilen yapım ve proje ihalesi, yüklenici firmanın sözleşme imzalanması için gerekli olan evraklarını tamamlayıp sunamadığı için iptal edilmişti.

Süreç nasıl işledi?

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 1974 yılında kurulan Balçova Teleferik Tesisleri’nin uzun yıllardır kullanım sonucu yıprandığı düşüncesiyle Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’ne teknik inceleme yaptırdı. Bu incelemenin sonunda hazırlanan raporda, tesisin kullanılmasının ‘sakıncalı’ olduğu ve iyileştirilmesi gerektiği belirtildi.

Söz konusu raporu değerlendiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, mekanik aksamla ilgili avan proje ve teknik şartnameler konusunda çalışma yaparak taşıyıcı halat, makara takımları, taşıyıcı gondol ve klemens direkler ile ilgili iyileştirme çalışmaları yapmak üzere 2008 başında tesisleri kapattı.

Gerekli ödenekler ayrılarak 5-6 aylığına kapatılması ve bu süre içinde iyileştirme çalışması yapılması planlanan tesis, 2009 yılında AB normlarında yeni yönetmeliğin uygulamaya konulacağına ilişkin bilginin alınması üzerine bir süre “beklemeye” alındı.

Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Birliği Konseyi ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın “İnsan Taşımak Üzere Tasarlanan Kablolu Taşıma Tesisatı Yönetmelikleri”ne ilişkin uygulama zorunluluğu getirilmesi üzerine de hızla harekete geçilerek ihale süreci başlatıldı. Ancak kısa süre içinde gerçekleştirilen yapım ve proje ihalesi, yüklenici firmanın sözleşme imzalanması için gerekli olan evraklarını tamamlayıp sunamadığı için iptal edildi. Şimdi yeni ihalede komisyon kararını verdi ve sözleşme aşamasına gelindi.

Resimaltı: 1974 yılından bu yana çalışıyordu: Teknik incelemede “kullanılması sakıncalı bulunan” Balçova Teleferiği, Büyükşehir Belediyesi tarafından “baştan sona” yenilenecek.

Kaynak : Haberler


İlk yorum yapan olun

Yorumlar