YHT’deki (Yazlık Hızlı Tren) kış sıkıntısı.

Son yılların en sert kış şartları ile mücadele etmeye çalışırken özellikle Konya olarak yüzyılın projesiyle hasretini giderdiğimiz Yüksek Hızlı Trenimizin, giderek Yazlık Hızlı Tren olduğuna inanmanın da üzüntüsünü yaşıyoruz. Uçaklar, kar-kış, sis diye kalkmaz, Yazlık Hızlı Trenimizin seferleri iptal olur sonuçta Konya çıkmaz sokağa dönüşür…


Havaların soğumasıyla Yazlık Hızlı Trenimizin, hızının çok aşağılara çekilmesi, 3-4 saatlere ulaşan rötarlar ya da tamamen kaldırılan seferler ile insanlar -10, -15 derecelerde gerçekten çok zorlandılar.

İşte Ankara’da yaşayan yüksek bir mevkideki bürokratımız, bu konudaki sıkıntısını bizlerle şöyle paylaşıyordu: “Sevgili Uğur Beyciğim en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Konya ziyaretim esnasında karşılaştığım sıkıntıları sizinle ve sütunlarınız aracılığı ile kıymetli hemşerilerimle paylaşmak istedim. 25 Ocak günü Ankara Sincan Gar’ına giderek Konya’ya gelmek üzere Hızlı Tren’den yer istedim. Ekonomik sınıfta yer kalmadığı için Business Clas’tan yer verildi. Konya’ya geldim. Trenden yanımda eşim, çocuğum ve eşyalarımla indim. Baktım ki ilk adımda çalışmayan belediyenin icraatı ile karşılaştım. Her yer su içinde insanlar elinde eşyalarla buz ve su mücadelesi içinde idi.

Neyse bir taksi ile annemizin olduğu siteye girdim ki taksi buz üzerinde patinajla zar zor yanaştı. Hani biz iyi belediyecilik yapıyorduk? Şimdi de TCDD’nin bir güzelliği ile sıkıntımı sona erdireceğim. 29 Ocak günü dönüş biletimi Ankara’dan almanın rahatlığı ile Konya’daki vazifelerimi sona erdirerek yönümü gara döndüm. 14.30 treni için bir sefer teyidi yapabilmek adına, garı aradım. ‘Trenim de bir aksama var mı?’ diye. Karşıma çıkan ses 14.30 treninin iptal edildiğini söyleyince benim için yine çile başladı. Ben de “bir sonraki sefere bizi aktardınız mı?” diye sordum. Gayet rahat şekilde “hayır” dediler. Peki ne yapacağım? deyince “Gar’a gelin 19.30’dan yer verelim” dediler.

Biz de mecburen atladık gara gittik. Sağ olsun Gar Müdür Yardımcısı Erhan Bey ile yaptığım görüşmede bu konunun kendileri içinde sıkıntı olduğunu 260 yolcunun ortada kaldığını ve bu iptal olayının direkt genel müdürlükten yapıldığını öğrendim.

Şimdi sizin vasıtanızla Sayın TCDD Genel Müdürümüze sormak istiyorum?

Bu hatta sefer yapılırken neden Konya Garı ile görüşmeden, onların da fikrini almadan sefer iptal ediliyor?

Madem sıkıntı var. Rötar uygulayın 1 saat seferleri öteleyin.

Ben daha önceki seferde de 2 saatte Konya’dan geldim dünkü seferde de 2 saatte geldim.

Konya’ya bu çileyi kim çektiriyor?

Lütfen Sayın Genel Müdürüm trenden faydalanan insanlara, Konyalılara bunu açıklayın.

Biz de halk olarak bilgi edinelim.”

Cenab-ı Allah’ım vatandaşa sabır yöneticilere de kolaylık versin.

Kaynak :


İlk yorum yapan olun

Yorumlar