Yumak:Demiryolu için paydaş kurumlarla işbirliğine hazırız.

Demiryolu güzergahı tartışmalarında Doğu Karadeniz Bölgesi’nden geçmesi planlanan Trabzon-Erzincan Demiryolu Fizibilite Etüdünde başta Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin (KTÜ) raporları olmak üzere yayınlanan bir çok bilimsel çalışmaya rağmen fizibilite çalışmalarına Bayburt üzerinden geçen hattın dahil edilmemesini bir oldu bitti girişimi olarak algıladıklarını belirten Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Yumak “böyle bir girişimin amacına ulaşmasına müsaade etmeyeceğiz. ”Of-Çaykara-Bayburt-Erzincan” güzergâhı için paydaş tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmaya hazırız” dedi.
Yumak yaptığı yazılı açıklamada inşa edilmesi planlanan hatta, fonksiyonerlik, uzunluk, yapım maliyeti, yapım süresi, arazi kullanımı, proje kriterlerini karşılama, bakım maliyeti, işletme maliyeti ve zaman tasarrufu açılarından en avantajlı güzergahı teşkil eden ve yaklaşık 4 Milyar TL tasarrufla kamu kaynaklarının etkin kullanılmasını sağlayacak Of-Çaykara-Bayburt-Erzincan hattının da fizibiliteye dâhil edilmesi ve bilimsel raporların dikkate alınması yönünde yapılacak çalışmalara her türlü katkıyı sağlamaya hazır olduklarını belirtti.
Konunun bir dosya halinde Haziran 2011’de Bayburt’ta ve Ekim 2011’de Güney Afrika ziyareti sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sunulduğunu belirten Yumak “ Ayrıca demiryolu güzergah ile ilgili dosya Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu’na sunulmuştur. Bu çalışmalar paralelinde başta yaptığı açıklamalarla demiryolu hattının yanlışlıklarını gündeme taşıyan Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü Ulaştırma Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fazıl Çelik’in Bayburt’a davet edilerek geniş katılımlı bir konferans ve basın toplantısı düzenlenmesi olmak üzere yapılacak her çalışmaya destek sunacağız.”ifadelerini kullandı.
Düzenlenecek konferans için Bayburt Belediyesi ve Bayburt Üniversitesi başta olmak üzere paydaş tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmak sureti ile Erzincan, Trabzon ve Of Ticaret ve Sanayi Odaları Başkanlarını da bu toplantı için Bayburt’ta davet edecekleri bilgisine yer veren Yumak ”Of-Çaykara-Bayburt-Erzincan” güzergâhı için ortak çalışma ve işbirliği ile bir program ve ortak politika belirleyeceğiz.”açıklamasını yaptı.


Kaynak :


İlk yorum yapan olun

Yorumlar