2014’ten itibaren İstanbul’dan Yüksek Hızlı Tren ile Eskişehir’e gelmek mümkün olacak

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Yüksek Hızlı Tren (YHT)’in vatandaşlardan büyük rağbet gördüğünü, Eskişehir turizmini ise adeta ayağa kaldırdığını söyledi.
Bakan Yıldırım, Eskişehir’e gelerek önceki gün babaannesi vefat eden Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı’yı ziyaret etti. Bakan Yıldırım, daha sonra Başkan Sakallı ile tarihi Odunpazarı ile Atlıhan Çarşı’sını gezdi. Vatandaşların sıcak ilgisiyle karşılaşan Bakan Yıldırım, bir süre ayaküstü sohbet etti, hatıra fotoğrafı çektirdi. Bakan Yıldırım, Yüksek Hızlı Tren’in Eskişehir’i çok değiştirdiğini, özellikle kent turizminin gelişmesine büyük katkı sunduğunu söyledi.


İnsanların Yüksek Hızlı Tren sayesinde kolayca Eskişehir’e geldiğini aktaran Bakan Yıldırım, “Ben 2002’de de Eskişehir’e gelmiştim. O gün ile bu gün arasında korkunç bir fark var. Muazzam bir değişim var. Odunpazarı evleri ile birlikte. Eskişehir’de lületaşı, cam işçiliği ve birçok sanat tekrar ayağa kalkmış. Akın akın insanlar hem bu güzel mekânları görmek için hem de Ankara, Eskişehir Yüksek Hızlı Tren’i binmek için geliyorlar.” dedi.

Ankara’dan olduğu gibi 2014’ten itibaren artık İstanbul’dan Yüksek Hızlı Tren ile Eskişehir’e gelmenin de mümkün olacağının altını çizen Bakan Yıldırım, “Gerçeği, şimdi de İstanbul’dan gelmek sorun değil. Çünkü Bilecik rampaları, yaptığımız yol ile ortadan kalktı. Çok güzel yollar oldu. Doğrusu Eskişehir’in öyle yeni projeler ile yenilenmesi ve cazibesinin artmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Eskişehir’de Yüksek Hızlı Tren yolunu yer altına alma projesinin devam ettiğini kaydeden Yıldırım, “YHT yolunun Eskişehir’den geçen yolunun yer altına alınması çalışması İstanbul hattıyla paralel tamamlanacak.” şeklinde konuştu.

Kaynak : ZAMAN


İlk yorum yapan olun

Yorumlar