Almanya’da grev bitmiyor.Grevlerin ilki metro çalışanları tarafından uyarı grevi olarak Frankfurt’ta bugün başladı, bütün gün tramvay ve metroların çalışmayacağı bildirildi.

Almanya’da Frankfurt ve Berlin havaalanlarındaki dış hizmet ve yolcu hizmetlerinde çalışan işçilerin grevlerinden sonra şimdi de yine Frankfurt’ta metro sürücülerinin grevi başladı. Alman ‘Verdi’ sendikası Hessen Eyaleti Bölge Başkanı Jürgen Bothner’in verdiği bilgiye göre bu gün sabah başlayan metro çalışanlarının grevi bütün gün devam edecek. Gün boyunca Frankfurt ve çevresinde tramvay ve metro ulaşımı duracak.
Bugünkü greve belediye idaresindeki memurlar, hastahane ve ana okulu çalışanları ile diğer bazı kamu kuruluşlarında çalışanlar da katılıyor. Verdi, federal, belediye ve eyalet yönetimlerine bağlı kamu kuruluşlarında çalışan yaklaşık 125 bin kişini grev yapmasını beklediklerini bildirdi.
Rheinland-Pfalz Eyaletinde beş hastahanenin çalışanları uyarı grevine katıldı. Verdi sözcüsünün verdiği bilgiye göre eyalette temizlik işçileri de greve katılanlar arasında yeraldı. Yakın ulaşım sadece Kaiserslautern şehri ve civarında sağlanabiliyor. Burada yaklaşık 5 bin işçinin greve katıldığı bildirildi.
Bir sendika sözcüsü, Saarland Eyaletindeki grevlerde ağırlığın Saarbrücken şehri ile Schmelz civarındaki belediye idarelerinde olduğunu belirtti. Verdi, bu bölgede yaklaşık 800 memurun işi bırakmasını bekliyor. Sözleşme görüşmelerinin ikinci turu 12 ve 13 Mart günlerinde yapılacak. Bu tarihe kadar verdi, Almanya’nın değişik bölgelerinde grevlere devam edecek. Yarın uyarı grevleri Hamburg ve Mecklenburg-Vorpommern Eyaletleriyle, Baden-Württemberg Eyaletinin güneyinde devam edecek.

Kaynak : www.dunyabulteni.net

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar