Almanya’da grev bitmiyor.Grevlerin ilki metro çalışanları tarafından uyarı grevi olarak Frankfurt’ta bugün başladı, bütün gün tramvay ve metroların çalışmayacağı bildirildi.

Almanya’da Frankfurt ve Berlin havaalanlarındaki dış hizmet ve yolcu hizmetlerinde çalışan işçilerin grevlerinden sonra şimdi de yine Frankfurt’ta metro sürücülerinin grevi başladı. Alman ‘Verdi’ sendikası Hessen Eyaleti Bölge Başkanı Jürgen Bothner’in verdiği bilgiye göre bu gün sabah başlayan metro çalışanlarının grevi bütün gün devam edecek. Gün boyunca Frankfurt ve çevresinde tramvay ve metro ulaşımı duracak.
Bugünkü greve belediye idaresindeki memurlar, hastahane ve ana okulu çalışanları ile diğer bazı kamu kuruluşlarında çalışanlar da katılıyor. Verdi, federal, belediye ve eyalet yönetimlerine bağlı kamu kuruluşlarında çalışan yaklaşık 125 bin kişini grev yapmasını beklediklerini bildirdi.
Rheinland-Pfalz Eyaletinde beş hastahanenin çalışanları uyarı grevine katıldı. Verdi sözcüsünün verdiği bilgiye göre eyalette temizlik işçileri de greve katılanlar arasında yeraldı. Yakın ulaşım sadece Kaiserslautern şehri ve civarında sağlanabiliyor. Burada yaklaşık 5 bin işçinin greve katıldığı bildirildi.
Bir sendika sözcüsü, Saarland Eyaletindeki grevlerde ağırlığın Saarbrücken şehri ile Schmelz civarındaki belediye idarelerinde olduğunu belirtti. Verdi, bu bölgede yaklaşık 800 memurun işi bırakmasını bekliyor. Sözleşme görüşmelerinin ikinci turu 12 ve 13 Mart günlerinde yapılacak. Bu tarihe kadar verdi, Almanya’nın değişik bölgelerinde grevlere devam edecek. Yarın uyarı grevleri Hamburg ve Mecklenburg-Vorpommern Eyaletleriyle, Baden-Württemberg Eyaletinin güneyinde devam edecek.

Kaynak : www.dunyabulteni.net

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.