Ankara-İstanbul arası yüksek hızlı tren hattının son halkası olan Köseköy-Gebze arasındaki çalışmaların temeli 3 bakanın katılımıyla 27 Mart Salı günü atılıyor

Yüksek hızlı tren çalışması için yetkililer tüm hızıyla çalışıyor. Çalışmanın son halkası olan Köseköy-Gebze kesiminin temeli, 27 Mart Salı günü saat 15.30’da Köseköy Tren istasyonu’nda atılacak. Temel atma törenine; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış katılacak. Yüksek hızlı tren projesiyle Ankara-İstanbul arası 3 saate, Ankara-Gebze arası ise 2 saat 30 dakikaya inecek.


SON AŞAMAYA GELİNDİ
Ülkemizin en büyük yüksek hızlı tren hattı olan Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattı’nın Eskişehir-İstanbul kesiminin inşasında son aşamaya gelindi. Proje kapsamında; 1890 yılında inşa edilen Köseköy-Gebze mevcut hattın fiziki ve geometrik şartları yüksek hızlı tren işletmeciliğine uygun hale getirilecek. Hat, ihata alınacak ve üzerinde hemzemin geçit bulunmayacak. Hat üzerinde bulunan 9 tünel, 10 köprü, 122 menfezin tadillerinin yanı sıra 28 yeni menfez ve 2 adet alt geçit inşa edilecek.

124 MİLYON AVRO
Hattın yapım kapsamında yaklaşık 1 milyon 800 bin metreküp kazı ve 1 milyon 100 bin metreküp dolgu gerçekleştirilecek. Ülkemizdeki demiryollarında ilk defa AB IPA fonları bu projede kullanılacak. Sözleşme bedeli 146 milyon 825 bin 952 Avro olan Köseköy-Gebze hattının yüzde 85’lik bölümü olan 124 milyon 802 bin 059 Avro, Avrupa Birliği tarafından IPA kapsamında karşılanacak. Arifiye’nin revize edilmesiyle toplam uzunluğu 533’ten 523 km’ye düşecek olan Marmaray’la entegre olacak projenin 2013’te bitirilmesi hedefleniyor.

Kaynak : İha


İlk yorum yapan olun

Yorumlar