Bursa tramvayına “Alman” gölgesi!..

Yerli Durmazlar, ilk tramvayını çoktan duyurdu. Teşvik eden Büyükşehir Belediyesi, reklam panolarıyla kentsel gururu duyuruyor.
BursaRay’a ilk vagonları veren Siemens, tedarikçi gösteriliyor. Yerel medya, kentlilik ve memleket meselesi olarak bakmaya devam ediyor.
Kentin firması, İstanbul’daki fuarda, taşeron görüntüsüne düşmüştü. Büyükşehir Belediyesi faktörü, ancak Başkan Recep Altepe’nin ziyareti ve açıklamalarıyla tüm Türkiye’ye yeniden vurgulanmış oldu.
Açıkçası…
Durmazlar, şimdiye kadarki süreçte kendisi dışa kapalı oldu. Büyükşehir Belediyesi, tek başına kaldı. Bursa’da kaydedilen gelişme, Siemens, kendisine pay çıkaran açıklamasıyla soru işaretleri altında kalıyordu.
Alman firması, İstanbul’daki “Eurasia Rail” fuarına, Durmazlar’la ortak stantta katıldı ve böyle bir fotoğrafa davet edendi.
Günler kala yapılan açıklamasında, “Durmazlar ve Bursa Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle üretilen İpekböceği isimli tramvayda, Siemens’in tüm dünyada kendini kanıtlamış raylı sistemlere yönelik elektrik motoru ve teknolojik aksamları kullanılıyor.” görüşlerine yer veriliyordu.
Özellikle “Siemens’in standında, ayrıca Durmazlar ile birlikte geliştirdiği Türkiye’nin sertifikasyonu tamamlanmış ilk yerli tramvayı da bulunacak.” denilmiş olması, Bursa’nın yerel yönetimi ve firmasında soğuk duş oluyordu.
Kentteki açıklamalarda, Siemens’ten söz edilmez, ön plana çıkarılmaz. Vagonun, Durmazlar tarafından geliştirildiği vurgulanır. Sertifikasyon da henüz yoktu ve Bursa ihalesi için bekleniyordu.
Siemens’in açıklaması, dünyaya yayıldı… Ulusal gazete ve televizyonlara, ülkenin dört yanındaki dergilere, çoktan kaynak oluşturmaya başladı. Siemens, Bursa’daki üretim için temel etken gibi görülmeye, telaffuz edilmeye başladı.
Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nin “Perspektif” adlı dergisindeki haberde, yine Alman firmasının açıklamasına dayanıyor ve “Siemens’in standında, ayrıca Durmazlar ile birlikte geliştirdiği Türkiye’nin sertifikasyonu tamamlanmış ilk yerli tramvayı da yer aldı.” deniliyordu.
Büyükşehir Belediyesi, projeye ait süreçteki tüm iletişim ve paylaşımı tek başına sağlıyor. Alman firması ise, kendi bakış açısıyla konuşuyor ve kendisini ön plana çıkarmış oluyor.
Bursa firması, şeffaf, paylaşımcı bir politikaya geç kalıyor. İnternet sitesinde, tramvayın T’sine rastlamadık veya fark edemedik. Büyükşehir Belediyesi, bazı soru işaretlerinin diğer tarafı oluyor.
Emek ve başarı var ise, gölge eden ve soru işaretlerine neden olan tartışmaların odağına düşmemelidir, düşürülmemelidir. Özel firma, kendi pozisyonunun gereğiyle yoluna devam etmelidir.


Kaynak : www.bursahakimiyet.com.tr


1 Comment

 1. Bu anlamsız boş tarışmalara kulak vermemek lazım başta kararlı olan ve bu işin sonunu getiren Bursa belediyesini, imalatı gerçekleştiren DURMAZLAR makinayı kutlarım
  CAF hızlı tren İspanya da üretildi Elektirik motoru Mitsubishi fren sistemi Knor Almanya
  İzban setleri CAF gene elektik motoru Mitsubishi fren sistemi knor Almanya
  Ankara balnyö setleri Rotem Hyundai Güney Kore elektik motoru Toshiba
  İzmir Adana kullanılan DMU Dizel seti Rotem Hyundai dizel motor Cummins Amerika şanzıman Voith Almanya

  şu mütevazi şartlarda şehrinde demiryolu olmayan bir kent tranvay üretiyorsa eleştirilmesi gereken tülomsaş tüvesaş tüdemsaş onlar ne yaptı

Yorumlar