Bursaray Ankara Yolunda Yeni Köprülerle Nefes Alacak

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Ankara Yolu’na nefes aldıracak yeni köprülerin temeli, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe tarafından atıldı.


Hafif raylı sistemi Kestel ve Gürsu’ya ulaştıracak olan BursaRay Doğu etabı çalışmaları kapsamında Hacivat, Balıklıdere ve Deliçay üzerindeki köprülerin temeli atılarak, Hacivat Köprüsü’nün ıslah çalışmaları da başladı.

“Bursa’nın sorunlarını çözmek bizim için onurdur”

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yoğun katılımla gerçekleştirilen törende, Bursa’nın yıllardır beklentisi olan yaklaşık 60 yıl önce yapılan ve bugün ihtiyaca cevap vermeyen dar ve eski köprülerin yeniden yapılacağını söyledi.

Türkiye’nin ve Bursa’nın hızla kalkındığını belirten Başkan Altepe, “Bursa’nın yaşanabilir, sağlıklı, çağdaş, yaşayan, canlı bir tarih ve turizm kenti olması için tüm kurum ve kuruluşlarımızla birlikte çalışıyoruz. Bursa’nın sorunlarını çözmek bizim için onurdur. Yapılanlarla Bursa’nın çehresi değişiyor” dedi.
Büyükşehir Belediyesi’nin kenti ve vatandaşları rahatlatan çalışmalarından örnekler veren Başkan Altepe, yeşil alan, ağaçlandırma, meydan düzenleme ve park, teleferik, belediye yeni hizmet binası çalışmalarının sürdüğünü belirterek, bilim teknoloji merkezi inşaatının başladığını ve bu yıl içinde açılışının yapılacağını söyledi. Bugün 100’e yakın spor tesisi inşaatının yapıldığına işaret eden Başkan Altepe, Uludağ’ın da yaz aylarında şantiyeye döneceğine dikkati çekti.

Bursa’da ulaşım mesaisi

Ulaşımla ilgili çalışmaların yoğun şekilde sürdüğünü vurgulayan Başkan Altepe, “2,5 yılda 600’den fazla bina sadece yol açmak, spor tesisi ve park yapmak için kamulaştırıldı. Kavşak çalışmalarımız da hızla sürüyor. Yakında Demirtaş Köprülü Kavşağı’nda çalışmalara başlıyoruz. Bir yandan da şehiriçi ve şehir merkezindeki tramvay çalışmaları ve projeleri sürüyor. Kent merkezinden geçecek olan T1 hattıyla ilgili çalışmalarımıza da 2 ay içinde başlayacağız” dedi.

Toplu ulaşımda en önemli yatırımın metro hatları olduğunu kaydeden Başkan Altepe, “BursaRay’da Doğu etabının inşaatını sürdürüyoruz. Tamamlandığında, bu dönemde ihale edilip de biten ilk hat burası olacak. 8 km’lik hat ile de Bursa’da raylı sistem çalışmaları 40 km hatta ulaşacak. Bu sayede İstanbul’u da yakalamış olacağız” şeklinde konuştu.

Başkan Altepe, Bursa’da her alanda güçlü yatırımların devam ettiğini belirterek, “Bu dönem henüz 3 yılı doldurmadan, geçen dönemde yapılan yatırımları 100 milyon TL aştık. Bu dönem Bursa konuşulacak dedik, çalışmalarımızla Bursa her zaman gündemde olacak” dedi.

Yeni köprülerle yol 9 şeride çıkacak

Başkan Altepe, köprü yenileme çalışmalarıyla ilgili olarak da “Hacivat, Balıklıdere ve Deliçay’da 3 şerit gidiş, 3 şerit geliş ve arada 8,5 metrelik BursaRay köprüsüyle toplamda 9 şeritli köprülerle yolu genişletiyoruz. Hedefimiz yılbaşında bu inşaatların tamamlanması ve gelecek yıl ilkbahara da raylı sistemin faaliyete başlamasıdır. Burada öngörmeli betonarme, prefabrik olarak yapılacak olan köprüler 19 milyon TL’ye mal olacak. Bu kapsamda Hacivat Deresi’nde 3500 metrelik alanda, Doğu Yakın Çevre Yolu’nun altına kadar uzanan kısım da ıslah ediliyor. Aynı zamanda dere boyunda da düzenleme ve park çalışmaları yapılacak. Dere ıslahı da 12 milyon TL’ye mal olacak. Tüm bu işler de toplamda yaklaşık 32 milyon TL’ye mal olacak” diye konuştu.
Başkan Altepe, Öztimurlar İnşaat’ın sürdürdüğü çalışmaların en kısa sürede tamamlanacağını ifade etti.

Arınç’tan Büyükşehir’e övgü
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise Büyükşehir Belediyesi’nin özellikle BursaRay ve genelde ulaşımı kolaylaştırmak adına yaptırdığı köprü yenileme çalışmalarının önemine değinerek, “Büyükşehir Belediyemiz’i hayırlı işlerinden dolayı kutluyorum. Bursa’nın daha yaşanır, huzurlu ve mutlu kent olması için bu çalışmanın önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.
Bursa’nın bir metropol haline geldiğini kaydeden Arınç, “Bursa çok güçlendi. Ulaşım da bir şehir ve metropol için çok önemlidir. Herkesin günlük yaşamında daha rahat ulaşımı istediğini biliyoruz. Bursa, Büyükşehir Belediyesi gecikmeye mahal vermeden çalışmalarını tamamlayacaktır. Bursa’da bu kente yakışan şehircilik açısından ne yapılması gerekiyorsa, bugün ve önceki başkanlarımızın gayretiyle yapıldı, yapılıyor. Bursa bu çalışmalarla güzel bir kent haline geldi. Ama bu köprülerin yapılmasıyla ve BursaRay’ın da Kestel’e uzanmasıyla sağlanacak çağdaş ulaşım imkanının insanımıza katkı sağlayacağına inanıyorum” diye konuştu.

“Bursa’ya daha çok hizmetin peşindeyiz”
Arınç, Bursa’nın her geçen gün daha çok ilgi çekmeye başladığını da belirterek, 2. Davos sayılan Uludağ Ekonomi Zirvesi’nden sonra da 22 Nisan’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açılış konuşmasını yapacağı turizm programının önemine işaret etti. Tarih kenti Bursa’nın Osmanlı öncesi ve sonrasında eserleri barındırdığını da sözlerine ekleyen Arınç, “Sanayi kenti olmanın nüfusta da 4. sırada yer almanın Bursa’ya katkı sağlayacağına inanıyorum. Bursa, 2700 bin nüfusuyla, 18 milletvekiliyle yerini korudu. Bu bizim sağlam nüfus yapımızı da ortaya koymaktadır. Bugün olduğu gibi bundan sonra da Bursa’ya daha çok hizmet etmenin peşinde olacağız” şeklinde konuştu.

“Bursa gurur duyulacak bir kent olacak”
Vali Şahabettin Harput ise Bursa’nın her geçen gün hızla büyüyen lokomotif kentlerden biri olduğunu söyleyerek, “Bursa, herkesin yaşmak istediği bir huzur kenti. Bizler bu şehri ülkemizin vizyon şehirlerinden biri haline getirmek için yoğun bir çaba içindeyiz. Yeşilinin, kimliğinin, tarihinin korunması yanında tüm altyapısıyla modern bir kent olan Bursa gurur duyulacak bir şehir haline gelecektir” dedi.

Keskin’den 50 bin konutluk kentsel dönüşüm müjdesi
Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, 2 yıldır hazırlıkları sürdürülen kentsel dönüşüm projesi hakkında bilgiler vererek, ilçede yapılacak 50 bin konutluk kentsel dönüşüm projesine 4 Nisan’da start vereceklerini söyledi. Tüm alanlarda olduğu gibi ulaşım hizmetleriyle de Bursa’nın nefes aldığını kaydeden Keskin, Bursa’da ulaşıma attığı imzalardan dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye teşekkür etti.
Konuşmaların ardından Başbakan Yardımcısı Arınç, Başkan Altepe ve protokol üyeleri, Hacivat Deresi ıslah çalışmalarının temelini attı. Arınç, daha sonra da törene katılan Büyükşehir Belediyespor Kulübü Kent Gönüllüsü izcilerin yanına giderek, bir süre çocuklarla sohbet etti.
Milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, il genel meclis üyeleri, meclis üyeleri, Büyükşehir Belediyesi bürokratları, partililer ve çok sayıda vatandaş da törene katılarak Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarına destek verdi.

Kaynak : Haberler


İlk yorum yapan olun

Yorumlar