Yusuf Sünbül : Demiryolu’nda Geçen Otuzbeş Yılın Ardından !

Demiryolcu olmak bir işte çalışmış olmak,değildir,Demiryolculuk başlı başına bir kültür,çok büyük fedakarlıklar gerektiren bir çalışma hayatı ve toplumun sosyal yaşantısından çok farklı bir yaşam tarzıdır.

Gencecik, henüz rüşt’ünü bile ispatlamamış bir yaşta başlayan çalışma hayatı,hesabını yapamadığı gelecek yıllar,bu hayatla geçen bir ömür ve o hayatın tüm gerçeklerini,zorluklarını, çile ve fedakarlıklarnı çekerek geçirilen çeyrek asırı aşan bir yaşamın unsuru olan kişidir Demiryolcu. Gerek, Türkiyenin Oxford’u olarak nitelenen Demiryolu Meslek Lisesi’nin verdiği Demiryolu kültürü ve mesleki bilgilerinin ufkunda, gerekse Mesleki eğitimlerin doğrultusunda, görev bilinci içinde zaman kavramını unutmuş,yaptığı kamu hizmetinin gereğini yerine getirmek için tüm gücünü kullanmak zorunda olduğunu bilerek verilen emeğin unsurudur demiryolcu.

Demiryolculuk;başlı başına bir yaşam tarzıdır,Ailesi, çoluk çocuğu ile ,hatta yakın çevresi ile demiryolcudur,her birimi ile ayrı ayrı çalışma şartları ile bütünü tamamlamaktır,tek amaç o tekerleği döndürmek,kamu hizmetini yerine getirmektir.

Bilirmisiniz ki trencinin bayramı,tatili nasıldır ; nasıl geçer bilirmisiniz ? Babası sağ olupta yetim gibi bayramı kutlayan çocukları anlayabilirmisiniz, ömrü yollarda geçen bir trencinin hanımı; evin reisi,çocuklarının babası olmuştur adeta,herkesin eşi dostu ile bayramlaştığı,bayram ziyaretlerinde olduğunu gören çocuklarına nasıl anlatır. Demiryolculuğun bunu gerektirdiğini, bayramın son gününe yetişen babalarının sevincini görmek gerekir çocuklarının yüzünde .

Ailesi ile birlikte kaç defa tatil yapmıştır acaba ? Belki bir, belki ikidir,bir elin parmaklarını geçmez tatil günleri,herkesin tatil zamanı demiryolcunun çalışma zamanıdır,taşımak zorundadır tatilcileri gidecekleri yerlere,her zaman götürdüğü trenle yolcu olarak tatile gitmek ne kadar tuhaf gelir insana bilirmisiniz ?Bunu anlamak için yaşamak lazımdır bu anı, belki yaşadığı mutlulukların en büyüğüdür bu an.

Demiryolu Şehidi olmamışsa eğer, emekliliğe nail olmuşsa sonunda,hayatının gerçek bayramını yaşamaktadır şimdi, 30-35 yılını verdiği bu camiaya karşı görevini layıkı ile yapmış olmanın mutluluğu her şeye değerdir onun için. Çocukları büyüyüp gitselerde yanından, ömrü boyunca hayal ettiği mutlu geniş bir aile yaşantısını arzular onların yollarını gözlerken,kalsa da bir Köroğlu/Ayvaz. O mutludur şimdi kalan ömrünün son baharında biraz.

Yusuf SÜNBÜL

Demiryolu Uzmanı

www.savronik.com.tr

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.