Gaziantep’de Raylı Sistemin 2. Etabının Haziran Ayında Açılması Planlanıyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, “raylı sistemin 2. etabını Haziran’da açmayı planlıyoruz” dedi.


Güzelbey, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ulaşımın bütün şehirlerin olduğu gibi Gaziantep’inde önemli bir sorunu olduğunu söyledi.

Ulaşım konusunda 8 yıllık hizmet süresi zarfında istenen başarıyı yakalayamadıklarını ifade eden Güzelbey, şunları kaydetti:

“Bana 8 yıllık çalışma karneni ver derlerse, en düşük notu ulaşıma veririm. Ulaşımda hedeflediğimiz noktaya gelemedik. Ben bunu samimi itirafım olarak söylüyorum. Bunun bir çok nedeni var. Ama özellikle, TÜMTİS Sendikası ile yaşadığımız ve bir yıldan fazla süren sıkıntılar şehre yapılan kötülüktü. Haksız yere TÜMTÜS Sendikası şehri altüst etti, insanları perişan etti, Gaziantep hak etmediği ölçüde köy otobüsleriyle taşınmak zorunda kaldı. Yolcuları duraklarda bırakıp bırakıp gittiler. İnsanlarımızı perişan ettiler. Bizde eğilmedik, dik durduk, kazandık, ama şehir olarak ulaşımda hak ettiğimiz yere gelemedik.”

Tramvayın daha geniş alanlara yayılması için çalışmalara devam ettiklerini belirten Güzelbey, “Benim gönlüm, tramvayın daha geniş bir alanda hizmet vermesinden yanaydı, ama 2 yıl geri kalmış durumdayız. Bizim yaptığımız ulaşım eylem planına göre, 2012 yılının başında İbrahimli, Karataş ve şehrin ana hattının bitirilmesi ön görülüyordu. Burada 2 yıllık bir geri kalmışlığımız var. İkincisi ise sendika gözümüzü kırdı, tekrar yeni otobüs alma konusunda tereddütler yaşadık. Ama sonuçta yapmaya karar verdiğimiz bir işi sonuna kadar yaparız. Şuanda hedefimizde ilk etapta 50 tane doğal gazla çalışan otobüs almak,, ardından bir 50 tane daha alıp bu otobüsleri de tramvayların beslenme hatlarında kullanmak istiyoruz” diye konuştu.

İbrahimli bölgesinde oturan bir vatandaşın, beslenme otobüsüne binip kartını okuttuktan sonra da gelip ücret ödemeden tramvaya aktarma olarak hükümet konağına gelebileceğini vurgulayan Güzelbey, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gaziantep’te günde ortalama 60 yeni araç trafiğe giriyor. Cumartesi pazar günlerini saymazsak ayda bin 200 araç yılda ise 15 bin araç kent trafiğine giriyor. Bunlar çok ciddi rakamlar. Gaziantep’in yollarının durumu malum, Gaziantep’te yapılabilecek tüm alt üst geçitleri yaptık. Geriye kalan kısmında ise fiziki mekanlar müsait olmadığı için alt üst geçit yapmamız mümkün değil. Gaziantep’te trafiğin rahat bir şekilde yürüyebilmesi için bazı caddelerin tek yönlü olması şart. mesela kafamızda şöyle bir proje var. Atatürk Bulvarını, Ordu Caddesini ve İnönü caddesini bir ringe bağlayalım. Yani üniversitenin önünden tramvaya bindiniz, Çevik Kuvvet Kavşağına gelince bir hat şuanda çalışan Rasat yoluna girsin, diğer hat ise Ordu Caddesine oradan İnönü Caddesine dönsün devam etsin Elmacı Pazarı’nın oradan dönüp Atatürk Bulvarına gelsin. Ama tek yönlü olsun, çünkü o yol, gidiş gelişli çift yönü kaldırmaz. Örneğin ben Atatürk Bulvarına gideceksem, Ordu Caddesi, İnönü Caddesini dolanıp ringle gelebilmeliyim, ama bunun için Tramvayın biraz hızlı hareket etmesi lazım.”

“Bugün gittiğimiz bir çok yerde bakıyoruz ki, tramvayla karayolu birlikte yan yana seyir ediyor, yollarını ayırmamışlar. Biz ayırdığımız gibi birde ortasından tel örgü çekmek zorunda kaldık” diyen Güzelbey, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnsanımız etrafa bakmadan geçiyor. Ama tabi ki biz buna bir süre koymuştuk, birinci yılı Allah’a şükür kazasız belasız atlattık. Bir müddet sonra o ortadaki tel örgüleri kaldıracağız. Ondan sonraki aşamada ise Tramvay yolu ile kara yolunu aynı seviyeye getirmeyi hedefliyoruz, yanı sıfırlayacağız, her yerde bu böyle. O zaman trafikte biraz daha rahatlama olur. Ama bunu bu dönem yapıp yapmamakta biraz kararsızız çünkü Allah korusun iki kaza olur bizi sıkıntıya sokar diye düşünüyoruz.”

Güzelbey, diğer etaplarla ilgili olarak henüz projenin tam olarak ortaya çıkmadığını, ancak İbrahimli bölgesinden sonra 4. ve 5. etapların yapımı konusunda çalışmalara davam ettiklerini belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

“4. etap İstasyon meydanından Gatem, Küsget, Gazikent ve 5. etapta İstasyon meydanından Çetinkaya, 8 Şubat Mahallesi, Beylerbeyi ve OSB’ye ulaşılacak. Bununla ilgili bütün çalışmalarımız hazır. Protokolümüz hazır. DDY ile protokolümüzü yaptık. 3. İbrahimli etabını biz yapacağız, parası kredisi hazır. Ancak 4. ve 5. etapların inşaatını Gatem, Küsget ve Gazikent ile OSB’nin alt yapı, inşaatını, rayını ve vagonunu DDY yapacak, sanat yapısı dediğimiz, köprüsünü, alt geçidini ve kavşağını da biz yapacağız. Bizimde onanla ilgili paramız ve projemiz hazır. İbrahimli ile ilgili yapacağımız projenin bitimini 2014 yılının başı olarak düşünüyoruz. Ancak DDY ile yapacağımız çalışmanın bitiş tarihini veremem, çünkü o beni aşıyor. İbrahimli güzergahının projesi bu yılın sonunda hazırlanmış olacak, inşaat bitimini de 2013 yılının sonunda tamamlamayı ön görüyoruz. En azından tramvayın 3. etabını kendi dönemimizde tamamlamayı hedefliyoruz.

Kaynak : www.haberciniz.bizsohbet


İlk yorum yapan olun

Yorumlar