ISPARTA İÇİN LOJİSTİK MERKEZİ GÜNDEMDE

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın Süleyman Demirel OSB ve Havaalanının konuşlandığı bölgede Lojistik Merkez oluşturulmasına yönelik planlaması için somut adımlar atıldı. Ekonomik Bakanlığı Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü’ne nezdinde yapılan görüşmeler olumlu sonuçlar verdi. Havayolu, karayolu ve demiryolunun kesiştiği bölgede Serbest Bölge kurmak isteyen Isparta için ilk ciddi sınav 13 Mart’ta gerçekleştirilecek. Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü’nden 2 daire başkanı ile 1 proje etüt uzmanı Isparta’ya gelip, bölgede incelemelerde bulunacak.
Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü’nden gelecek uzmanlar, aynı gün bu konunun masaya yatırılacağı ortak akıl toplantısına da katılacaklar. TÜMSİAD Isparta Şubesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecek toplantıda Isparta’nın Serbest Bölge hedefi konuşulacak.
Havayolu, karayolu ve demiryolunun kesiştiği bölgede Lojistik Merkez kurulmasını öngören proje önceki gün TMBB Plan ve Bütçe Komisyonu Başkan Vekili Süreyya Sadi Bilgiç’e de sunuldu. BAKA Isparta Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Ali Galip Bilgili, Lojistik Merkezi Projesi için gereken yasal düzenlemelerle ilgili Milletvekili Bilgiç’ten destek istedi. Dosyanın bir örneği de Bilgiç’e verildi.


ISPARTA’NIN ÜZERİNE DÜŞEN BİR GÖREV VAR

Serbest Bölge kurulması çalışmasında ilk adımın Isparta’dan atılması gerekiyor. 13 Mart’ta yapılacak toplantıda bu konu masaya yatırılacak. Ekonomi Bakanlığı uzmanları Serbest Bölge ilan edilebileceği yönünde olumlu görüş verirse, hemen işletme şirketinin kurulması gerekiyor. Kamu, STK’lar, meslek örgütleri ve özel sektörün katılımıyla Serbest Bölge İşletici Şirketi kurulduktan sonra konu Bakanlar Kurulu’na havale edilecek. Bakanlar Kurulu onayından sonra da Serbest Bölge resmen kurulmuş olacak.

ISPARTA’YA NE KAZANDIRACAK?

BAKA’nın Isparta’da Serbest Bölge kurulması yönündeki projesinin temelinde Süleyman Demirel Havaalanı’nda hangar yatırımı için zorluklar çeken, 4 yılda ruhsat alan firmanın yaşadıkları yatıyor. Eğer Serbest Bölge kurulumu gerçekleşirse bu günü lojistik yatırımları daha kolay gerçekleştirilebilecek. Yabancı yatırımcıların önündeki engeller ortadan kalkmış olacak. Havayolu, demiryolu ve karayolunun kesiştiği noktada kurulacak Serbest Bölge kapsamında; -Hava kargo -Uçak bakım hangarları -Hava teknik okulları -Pilot eğitim merkezleri -Demiryolu taşımacılığı -Yaş meyve-sebze ihracatı için soğuk hava depolan-İşlenmiş mermer, mobilya, Süt ürünleri, kozmetik, tarım makineleri ihracatına yönelik yatırımlar gerçekleştirilebilecek. Bu da Isparta’nın Lojistik Merkezi olması anlamına geliyor.

DUBAİ ÖRNEĞİ

1996 yılında Dubai Havaalanı’nda kurulan Serbest Bölge’de havacılık, ilaç, lojistik mücevher, bilgi teknolojisi ve cep telefonu sektöründe 1300’e yakın şirketin faaliyet gösterdiği bildirildi. Yıllık 1,5 milyon ton kargoyu uçakla uçuran Dubai örneğini Isparta’nın da hayata geçirebileceği belirtildi.

Kaynak : Haber 32


İlk yorum yapan olun

Yorumlar