İstanbul B. B. 4. Levent – Ayazağa (III Aşama) Metro Projesi Sanayi – Seyrantepe metro hattının ana hatta dönüştürülmesi planlanıyor

Tali hat olarak hizmet veren Sanayi – Seyrantepe metro hattının 800 metrelik ek bir tünelle ana hatta
dönüştürülmesi planlanıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nca gerçekleştirilecek; “4. Levent – Ayazağa (III Aşama)
Metro Projesi” kapsamındaki “Sanayi – Seyrantepe Metro Hattı Projesi” ile ilgili yeni gelişmeler kaydedildi.

Yatırımlar Dergisi’nin aldığı bilgiye göre; tali hat olarak hizmet veren hattın 800 metrelik ek bir tünelle ana hatta dönüştürülmesi planlanıyor. Projenin mevcut hat kapsamına alınabilmesi için YPK onayına başvurulacağını belirten yetkililer, YPK onayı alınamaması halinde ise ihale ilanı yapılarak teklif isteneceğini kaydettiler. Konunun önümüzdeki günlerde netlik kazanması bekleniyor.

Projenin hayata geçmesiyle, 5 dakikada yapılan bir sefer 2.5 dakikaya düşerek, tek yönde saatte 24 bin kişi taşıma kapasitesi 2 katına çıkacak. Bilindiği gibi, 18 Ekim 2007 tarihinde teklifleri toplanan; Metro Projesi (III Aşama) kapsamındaki 4. Levent – Ayazağa Kesimi, Seyrantepe Depo Sahası ve Depo Bağlantı Hatları Elektro-Mekanik Sistemler Temin Montaj ve İşletmeye Alma İhalesini kazanan Alsim Alarko – Mak-Yol İnşaat konsorsiyumu ile 24 Aralık 2007 tarihinde 316.317.214 € üzerinden sözleşme imzalanmıştı.

Kaynak : Yatırımlar

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.