Metrobüsünüzü pembe mi istersiniz karma mı?Metrobüs, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin vatandaşın hayatına dokunduğu en startejik projesi. Evet metrobüs İBB’nin hayata geçirdiği en büyük proje kesinlikle değil. Ama en stratejik olanı.

Metrobüs, bu işi yapan insanların bile planlarını aşan bir proje oldu. Günde 450 bin yolcu taşınabileceği öngörülürken bu rakam şimdilerde 700 bini aştı. Kısmet olur da Avcılar-Beylikdüzü hattı da devreye girerse bu rakamın 1 milyona çıkacağı söyleniyor.

Ne var ki medya plazalarının tepelerinde oturanlar metrobüsün ne anlam taşıdığını anlamaz.

Onlar, özel şoförünün kullandığı araç içinde kurulup giderken trafik tıkandığı sıralarda muhtemelen kafalarını kaldırıp yan tarafa baktığında görür metrobüsü. “Biz bu trafiği yaşarken, bu vızır vızır giden otobüslerin ayrıcalığı ne?” diye mırıldanıp ardından da kalayı basıyorlardır.

Güneri Cıvaoğlu, Tercüman’ın Genel Yayın Yönetmenliği görevinden büyük paralarla “kayınbirader”in gazetesi olan Güneş’e gittiğinde imparator gibi bir dönem yaşadı.

Başkalarının parasını bol keseden savurup görülmemiş promosyonlar yapıyordu. Akla gelen her şey promosyon malzemesi olarak verilmiş, başka ne verilebilir diye konuşulurken Yazı İşleri masası etrafındakiler akıllarına geleni paylaşıyor. O sırada teknik servisten bir kişi de konuya müdahil oluyor.

“Mavi Kart kuponu verelim” diyor. Kimi, “Bu da promosyon olarak verilir mi?” diye çıkışırken Güneri Cıvaoğlu, hayatında ilk kez duyduğu bu ifadenin ne anlama geldiğini yanındakilere soruyor.

Bilenler anlatmaya başlıyor. Mavi Kart’ın aylık alınan bir kupon olduğunu, bunu belli bir bedel ödeyerek alanın istediği kadar belediye otobüslerine binilebildiğini söylüyorlar.

Medyada Cıvaoğlu’nun o dönemde yaşadığı bu burjuva hayatını, günümüzde de yaşayan isimler var. Bir de her gün, toplu taşım araçlarıyla işine gidip gelirken canı çıkanlar var. Bunlar da kendi içinde ikiye ayrılıyor. Birinci grup, yaşadığı zorluğu sakınmadan dile getiriyor. Bir kısmı ise kurduğu “medya burjuvazisi” hayali ile “kan tükürüp kızılcık şerbeti içtim” diyenler var.

Geçenlerde Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin (EGD) yaptığı bir organizasyonda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile bir kahvaltı yaptık. 7 yıllık başkanlığı döneminde ulaşıma yaklaşık 20 milyar TL’lik yatırım yaptıklarını anlattı.

Avcılar-Beylikdüzü hattı metrobüs çalışmalarında bazı sorunlar yaşadıklarını, bu etabın da devreye girmesiyle güzergahın 50 kilometreye ulaşacağını, bu yolun 83 dakikada alınabileceğini açıkladı.

Daha önce verdiği sözü iki kez tutamadığından hareken eden Başkan Topbaş, tamamlanma tarihi verme konusunda ise net bir cevaptan kaçındı. “Aslında asfaltlama dışında tamamlandı. Bu iş için de havaların ısınmasını bekliyoruz” dedi.

Basın mensubu arkadaşların soruları bu noktaya odaklanınca, kan tükürüp kızılcık şerbeti içmiş görünen bazı arkadaşlar tavırlarını koydu. Bu toplantının belediyenin halk gününe çevrildiği tespitinde bulundu ve “Biraz da ekonomik konulara gelelim” dediler.

Bir gazeteci arkadaş, Saadet Partisi’nin talebi olan “Pembe Metrobüs” konusunu gündeme getirdi. Başkan Topbaş’tan, yolcu trafiğinin yoğun olduğu sabah ve akşam saatlerinde sadece kadınların bineceği otobüsler oluşturulması fikrine nasıl baktığını sordu.

Topbaş, buradan bir “irtica krizi” ortaya çıkması ihtimalini bertaraf etmeye çalışan bir cevap verdi. Kendince doğru bir cevaptı bu. Zaten homoekonomicus olan muhabirler, işi bu taraftan görecek kadar banel bir tavır içinde olamazdı.

Nitekim kimse toplantıyı pembe metrobüs tarafından görmedi. Hatta, bütün sohbetin üçte birini teşkil eden ulaşım konusunda nerede ise doğru dürüst bir cümle bile medyada yer almadı. İyi de yer almadı. Alsa idi kan tükürüp kızılcık şerbeti içenler, ya da medya burjuvazisi bu konuyu çarpıtacaktı.

Diyorum ki bu “pembe metrobüs”ü kullananlara sormalı. Yiğit, toplumun güvenini kazanmış bir kamuoyu şirketi çıksın ve bu konuyu metrobüsü kullanan kadınlara sorsun.

Sabah akşam balık istifi halinde giden kadınların yüzde kaçı pembe metrobüsü onaylıyor, kaçı karşı çıkıyor.

Ne dersiniz?

Kaynak : www.haber27.com

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 20/05/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Cts 25
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı

Ücretsiz e-mail Aboneliği

e-mail adresiniz:

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.