Nemrut’a Katırlı Raylı Sistem geliyorDev heykellerin bulunduğu 2 bin 206 metre yükseklikteki Nemrut Dağı zirvesine rahatlıkla çıkabilmek amacıyla raylı sistem döşenecek. Katırların çekeceği vagonlarla, yaşlı ve engelliler zirveye taşınacak.

UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’nde yer alan Nemrut Dağı’na katırların çekeceği iki kilometrelik raylı bir sistem döşenecek.

Adıyaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi ortaklığıyla hazırlanan, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) kapsamında hibe destek almaya hak kazanan ”Kommagene Nemrut Odak Turizm Canlandırma Projesi”ne bu yıl başlanması planlanıyor. Proje ile Nemrut Dağı’nda çevre düzenlemesi yapılacak. Bu kapsamda, dev heykellerinin bulunduğu 2 bin 206 metre yükseklikteki zirveye rahatlıkla çıkabilmek amacıyla raylı sistem döşenecek. Katırların çekeceği vagonlarla, yaşlı ve engelliler zirveye taşınacak.

Kültür turizmine genelde orta yaş ve üzeri grubun katıldığına işaret eden İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Ekinci, engelli ve yaşlıların katırlara binerek zirveye çıktığını ancak yolunun çok sağlıklı olmadığını belirtti. Engelli ve yaşlıların kolaylıkla taşınacağı raylı bir sistem kuracaklarını bildiren Ekinci, şunları söyledi: ”Nemrut Dağı’na yürüyüşün başladığı noktadan batı terasına 2 kilometrelik ray döşenecek. Gidiş ve geliş iki ray olacak. Her biri bağımsız hareket eden ve aynı anda çalışabilecek 6 vagonumuz olacak. Her birini iki katır çekecek. Vagonların prototiplerini de felçli olan bir makine mühendisi, bir engellinin bütün ihtiyaçları göz önüne alarak hazırladı. Yaya yürüyüş yolları da düzenlenecek. Dağa tırmanma mesafesi 800 metre. Zorlu bir coğrafyada olduğu için yaklaşık 20-25 dakikada çıkılıyor. Raylı sistemle daha kısa sürede zirveye ulaşılacak. Dünyada bu sistem ilk olacak. Engelli ve orta yaş üstü insanlar buraya gelirken çekimser kalıyor ya da gelmiyordu. Bu proje ile böyle bir sıkıntı ortadan kalkacak.”

”EN AZ 2.5 MİLYON TURİST ÇEKEBİLİR”

İnanç ve kültür turizmi merkezi olan Adıyaman’a geçen yıl 500 bin turistin geldiğini, Nemrut Dağı’nı ise 47 bini yabancı toplam 80 bin kişinin ziyaret ettiğini belirten Mustafa Ekinci, Uzakdoğu ülkelerinin kültür turizmine büyük önem verdiğini, bu kapsamda tanıtım çalışmaları yaptıklarını ve önümüzdeki yıllarda Japonya’dan çok ciddi turist beklediklerini söyledi.2012 sonunda yabancı turist sayısında en az yüzde 50 artış beklediklerini ifade eden Ekinci, Nemrut Dağı’nın büyük bir turizm potansiyeli olduğunu vurgularken, şöyle dedi:”Türkiye’ye 3 milyon turistin geldiği dönemde Kapadokya ve Nemrut’a 100 bin turist gelmişti. 2011 yılında Türkiye’ye 30 milyon turist geldi. Kapadokya’yı 2,5 milyon, Nemrut’u ise 80 bin turist ziyaret etti. Benim projeksiyonuma göre Nemrut da en az 2,5 milyon turist çekebilir. Bunun olabilmesi için altyapı çok önemli.”

Kaynak : TimeTurk

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.