Topbaş, Lahor’da, Ulaşım A.Ş’nin Danışmanlığını Yaptığı Metrobüs Hattının Açılışını Yaptı.

Lahor Başbakanı Şerif ise Türk şirketlerinin ülkeye ürün, teknoloji ve hizmet satarak katkı sağladığını belirtti.


Pakistan’ın Pencap eyaletinin başkenti Lahor’da resmi temaslarda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bilgi ve teknoloji desteği sağladığı Lahor katı atık tesisinin açılışına katıldı. Açılıştan önce Pencap Eyaleti Başbakanı Şehbaz Şerif ile basın toplantısı düzenleyen Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bilgi ve tecrübelerini Pakistan’a taşıdıklarını ve 10 milyon nüfuslu Lahor kentine metrobüs, katı atık, sinyalizasyon ile park ve bahçe düzenlemesi konularında teknik destek vereceklerini söyledi.

KARDEŞLİK PEKİŞECEK

İstanbul’un tarihi Lahor kentiyle 1975 yılından beri kardeş şehir olduklarını hatırlatan Topbaş, Lahor halkına verecekleri hizmetlerle dostluk ve kardeşliği pekiştireceklerini ve somutlaştıracaklarını belirtti. İstanbul’un bir dünya kenti olduğunu ve büyük metropollere örnek olduğunun altını çizen Topbaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemlerde Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan şirketlerin bugün birçok ülkeye ürün, teknoloji ve hizmet sattığını kaydetti.

SİZLERE MİNNETTARIZ

Topbaş, Pencap Eyaleti Başbakanı Şerif’in çalışmalarından övgüyle bahsederek, heyetlerine gösterilen ilgi ve misafirperverlik nedeniyle teşekkür etti. Başbakan Şerif ise, Türkiye’nin Başbakanı Erdoğan’ın eski koltuğunda oturan ve ‘ondan çok şey öğrenen Topbaş’ın kentlerine yaptığı katkılardan dolayı’ teşekkür etti. 18 milyon nüfuslu İstanbul’un sorunlarını çözmüş ve örnek bir megapol kenti haline getirmiş Büyükşehir Belediyesi’nin en değerli ekiplerini ülkelerine gönderdiği için Topbaş’a minnettar olduğunu söyledi. Hayatının en anlamlı gününü yaşadığını belirten Şerif, ‘Bugün Türkiye ile Pakistan kardeşliğinin ete kemiğe büründüğü gündür ‘ dedi.

Lahor kentine metrobüs desteği

Basın toplantısının ardından Şerif, Topbaş ve beraberindeki heyet onuruna Lahor Kalesi bahçesinde akşam yemeği verdi. Yemek öncesi Lahor’daki Pakistan-Türk Okulu öğrencileri şarkı, şiir ve folklor gösterisinde bulunurken, yerel sanatçılar da davetlilere Pakistan müziğinden çeşitli örnekler sundu. Topbaş ve beraberindeki heyet dün, İstanbul Ulaşım A.Ş’nin planlama ve danışmanlığını yaptığı Lahor metrobüs hattının 22 kilometrelik kısmının açılışına katıldı. Topbaş, açılışın ardından, Jinnah bulvarında ‘Kadir Topbaş’ adı verilen kavşağın açılışında da bulundu.

Toplu ulaşımda İstanbul örnek

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a Pencap Devlet Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verildi. Pakistan’ın milli şairi Muhammed İkbal’in kabrini ziyaret eden Topbaş, Babürlüler tarafından inşa edilen tarihi Padişah Camisi’ni gezdi. Buradan Pencap Devlet Üniversitesi’ne geçen İBB Başkanı’na felsefe dalında fahri doktora unvanı verildi. Topbaş burada yaptığı konuşmada, dost ve kardeş Pakistan halkına hizmet getirmenin mutluluğunu yaşadığını, 10 milyona yakın nüfuslu Lahor kentinin katı atık toplama, toplu ulaşım, sinyalizasyon ve park ve bahçe düzenleme işlerinde Pencap eyaleti hükümetine destek vereceklerini söyledi.
Türk işadamlarının katkısı çok önemli

Felsefe dalında kendisine verilen fahri doktora unvanını Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) Başkanı sıfatıyla kullanacağını kaydeden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bu unvana layık gördükleri için üniversite yönetimine teşekkür etti. Lahor’daki Pakistan-Türk Okulunu ziyaret eden Topbaş ve beraberindeki heyet, Pakistanlı işadamları tarafından yaptırılacak Pak-Türk Kız Okulu’nun temel atma töreninde bulundu.

İki ülke arasında devam etmekte olan samimi ilişkilere vurgu yapan Pencap Eyaleti Başbakanı Şehbaz Şerif, “Bölgeye yatırım yapan Türk işadamlarına da teşekkürü borç biliyoruz” dedi

 

Kaynak : ihlassondakikasohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar