Trene alkol makası!Bir vatandaş Meclis’e yazdığı dilekçeyle trenlerindeki restoranlarda alkolsüz ayrımı yapılmasını istedi. TCDD ise Meclis’e “Taşeronla sözleşmede aşırı alkol vermeyin maddesi koyduk, ayrıma gerek yok “ yanıtını verdi.

TCDD Genel Müdürlüğü’nün, yolcu trenlerinde alkollü içki satışıyla ilgili işletmeci firmaya sınırlama getiren sözleşme yaptığı ortaya çıktı. Firma ile yapılan sözleşmede, yolculara aşırı miktarda alkol satışı yapılmayacağı yönünde hüküm konulduğu öğrenildi. TCDD Genel Müdürlüğü’nün yolcu trenlerine sınırlama hükmü getiren sözleşmesinin varlığı, Gürsel Emiroğlu adlı bir vatandaşın, TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvurusuyla ortaya çıktı. Emiroğlu, komisyona verdiği dilekçesinde, trenlerdeki restoranlarda alkolsüz ayrımının yapılmasını talep etti.

Denetliyoruz da

Vatandaşın bu talebi üzerine harekete geçen TBMM Dilekçe Komisyonu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan bilgi istedi. Bakanlık tarafından Komisyona gönderilen cevabi yazıda şöyle denildi, “Yolcu trenlerinde seyahat eden yolcuların yiyecek-içecek ihtiyacının karşılanması amacıyla ayrı bir restoran bölmesi bulunuyor. Alkollü içki satışları ise sadece bu bölümde yapılmaktadır. Diğer vagonlarda içki satışına izin verilmemektedir. Bu kapsamda işletmeci firma ile TCDD Genel Müdürlüğü arasında yapılan sözleşmede, yolculara aşırı miktarda alkol satışı yapılmayacağı hususunda hüküm bulunmaktadır. Ayrıca yemekli vagonlar, genel müdürlük elemanlarınca denetime tabi tutulmaktadır. Diğer taraftan, trenlere ikinci bir yemekli vagon verilmesi hususu ise ilave maliyet gerektireceğinden uygun görülmemiştir.

Kaynak : haber.gazetevatan.com

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.