Üçüncü köprü KDV’den muaf.

İlk ihaleye teklif gelmeyen üçüncü köprü yeni ihaleye hazırlanırken ihaleye katılacak şirketlere daha cazip hale getiriliyor.


10 Ocak’ta ilk ihalesi gerçekleşen İstanbul 3’üncü köprü ihalesi 5 Nisan’da yenilecek. İhale öncesinde ihalenin cazibesini arttırmak içinde çalışmalar davem ediyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı, milyarlarca dolarlık mega yatırımlara KDV istisnası sağlayacak yasal düzeleme için harekete geçti ve konu bugün Meclis topantısında gündeme geldi.

  1. köprü için kullanılacak demir, çelik, çimento ve diğer yapı malzemeleri KDV’den istisna tutulacak. Sağlık alanında özel sektörün uzun dönemli kiralamaları öngören yatırımlar da KDV istisnasından yararlanacak. Böylece, küresel ekonomik kriz ortamında sağlık ve ulaştırma yatırımları hızlanacak. Edinilen bilgiye göre, bazı yatırımların KDV’den istisna tutulmasını öngören yasa çalışması söz konusu iki bakanlık tarafından yürütülüyor. Çalışma kapsamında KDV Yasası’nda bazı değişikliklere gidilecek. KDV istisnası yasalaşırsa, İstanbul’a inşa edilecek 3. köprü ve bağlantı yollarının maliyeti de etkilenecek.

9 ŞİRKET ŞARTNAME ALDI
28 Ocak’ta ilana çıkılan ve Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli ile inşa edilecek köprü ihalesine katılmak için İtalya’dan Astaldi, Güney Kore’den Posco, Park Holding, MAPA, STFA, Güriş, Atlı Makina, Yapı Merkezi ve Cengiz İnşaat şartname aldı. 5 Nisan’da yapılacak ihale için İspanyalı OHL, Japon Mitsubishi, Avusturya’dan Porr, İtalyalı Vinci, Japonya’dan IHI, Obayashi ve Kajima ile Portekiz’den Motogrill şirketleri de ihale dokümanlarını inceledi. İlk ihalede günlük 100 bin otomobille eşdeğer araç garantisi verirken, yeni şartnamede bu rakam 135 bine çıkarıldı. 10 Ocak’ta yapılan Kuzey Marmara Otoyolu ve 3’üncü köprü inşaatı ihalesine teklif gelmeyince proje 2 bölüme ayrılmıştı.

Kaynak : www.stargazete.comİlk yorum yapan olun

Yorumlar