Irak 2. Süleymaniye Yapı FuarıTürkiye, Irak’ın gerçek ticaret merkezini keşfetti. Önde gelen fuar organizasyon şirketlerinden ELANEXPO, 2012 yılında Irak’ın ticaret merkezi SÜLEYMANİYE’de, ikinci kez BuildExpo fuarı gerçekleştirecek.

Organizasyonunu ElanExpo’nun yaptığı, Ortadoğu pazarının giriş kapısı olan Süleymaniye’de düzenlenecek SULAYMANIAHEXPO Fuarları (www.sulaymaniahexpo.com); Mart 2012’de gerçekleştirilecek. Bölgenin ihtiyaç duyduğu sektörler ve ticari olarak çok büyük bir pazarın olduğu yapı – inşaat malzemeleri, makineleri ve alt yapı hizmetleri kapsayacak olan SULAYMANIAH BUİLD EXPO, yapı sektöründe 300 milyar dolara yaklaşan iş hacmi ile Irak pazarının giriş kapısı Kuzey Irak’ta tüm yatırımcılara geniş fırsatlar sunacak.

En fazla ihracat yaptığımız 2. Pazar konumuna yükselen Süleymaniye, Irak’ın kuzeyindeki potansiyel, yatırımcıları cezbediyor.

Yeniden yapılanma sürecinde olan Kuzey Irak, tüm dünyada ve Türkiye’de kıyasıya rekabetin başladığı gözde bir pazar olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Kuzey Irak Yönetimi’nin Süleymaniye’nin imarı için 2 milyar dolarlık ödenek ayırması, altyapı yatırımları için 5 milyar dolarlık harcama öngörmesi, Türk firmalarının giderek Süleymaniye’ye kaymasına yol açtı.

Ağırlıklı olarak Kuzey Irak olmak üzere yapılan dağıtımlarla 2008 yılında Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkeler arasında yer alan Irak, 3.9 milyar dolar ile 8. sırada yer alırken bu yıl ikinci sıraya yükseldi. Küresel kriz ortamında Türkiye’nin genel ihracatı % 32’ler seviyesine düşerken, bu oran Irak’a olan ihracat ile % 76 oranında önemli bir artış gösterdi. Ekonomisi ve döviz geliri % 95’i petrole dayanan Irak; son yıllarda bölgenin yeniden yapılanması bakımından Tarım, Bankacılık, Tekstil, İletişim, İnşaat, Eğitim&Kurslar, Enerji, Kozmetik, Tıbbi Araç&Gereçler, Sağlık, Profesyonel Servisler, Yağ ve Gaz, Turizm gibi sektörlerde yatırımcılara cazip ve çekici yatırım imkanları oluşturuyor.

Irak’ın yeniden yapılanmasında Süleymaniye, önemli bir merkez olma yolunda hızla ilerliyor.

Irak’ın en önemli giriş kapısı ve ticaret merkezi olan Süleymaniye, İran-Irak-Türkiye üçgeninde önemli bir transit ticaret merkezi olup, Erbil ile birlikte yükselen bir pazar haline gelmiştir. İran-Irak-Türkiye üçgeninde önemli bir transit ticaret merkezi olan şehirde güvenlik sorunu bulunmamaktadır. Kuzey Irak Yönetimi’nin Süleymaniye’nin imarı için 2 milyar dolarlık ödenek ayırması, altyapı yatırımları için 5 milyar dolarlık harcama öngörmesi, Türk firmalarının giderek Süleymaniye’ye kaymasına yol açmıştır.

iki milyonu aşkın nüfusu, ekonomik, ticari ve kültürel açıdan Irak’ın en hızlı gelişen kenti Süleymaniye’deki uluslararası havaalanı, işadamlarının bu bölgeye rahat, güvenli ve hızlı ulaşımını sağlıyor.

2011 Ocak ayında gerçekleştirilen SULAYMANIAH Yapı fuarına ; 8 ülkeden 160 firma katılmış ve fuarı iş adamlarının yanı sıra özellikle yerel yetkililer Üst düzey hükümet ve diplomatik yetkililer de katıldı.Fuara katılan yetkililer arasında ,Türk Başkonsolosu Aydın SELCEN,Süleymaniye Valisi Behroz Muhammed SALIH,Süleymaniye Belediye Başkanı Zana Hama SALIH,Erbil Fransız BaşKonsolosluğu Frederick TISSU,Irak Romanya Büyükelçisi Iacob PRADA,Kerkük Valisi Abdul Rahman MUSTAFA,Kerkük Ticaret Odası, Suleymaniye Ticaret Odası,Bağdat Devlet Alım Heyeti,Kerkük Alım Heyeti,Musul Satın alma temsilcisi ,Romanya satıl alma müdürü aralarında bulunduğu toplamda 42.500 kişi ziyaret etmiştir.Fuarın açılış töreni Sanayi Ticaret Bakanı Sinan ÇELEBİ yaptı. Fuar uluslararası iş ortaklıkları için büyük bir platform oluşturdu. Yapılan anlaşmalar ve talepler doğrultusunda özellikle insaat,insaat makinaları,alt yapı hizmetleri, ısıtma soğutma ve havalandırma sistemleri, yapı malzemeleri ( seramik, yapı kimyasalları, boru ve akışkan sistemleri ) ,konusunda yoğun talep olduğu ve bu konularda önümüzdeki günlerde de alımların devam edeceği görülmektedir.Süleymaniye expo fuarı ,Süleymaniye de yapılan son 5 yılın en başarılı fuarı olup 42.500 e ulaşan yoğun ziyaretçi sayısı ile de katılımcı firmaları oldukça memnun etmiştir.

8 farklı ülke ile aralarında PetKim, Alarko, Arzum, Dyo Boya, Kalevit, Kütahya Seramik gibi markaların bulunduğu 160’ın üzerinde uluslararası firmanın katıldığı SULAYMANIAHEXPO dört gün boyunca katılımcılara ve ziyaretçilere güvenilir partnerler bulma ve yatırım yapma imkânı sağlamış, Türk firmalarının pazara girmesinde önemli bir adım olmuştur.