Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC) TCDD ile Ortadoğu’ya açılacak

Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC) Genel Müdürü Jean Pierre Loubınoux ve UIC Ortadoğu Bölge Koordinatörü Paul Veron, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman’ı ziyaret ederek, bölgede ileriye yönelik yapılacak projeleri görüştü. Toplantıda, TCDD’den UIC merkezine eğitim ve staj amaçlı olarak personel gönderilmesi, Ortadoğu ülkeleri demiryolu idarelerine yönelik olarak faaliyette bulunacak bir eğitim merkezi kurulması gibi konularında görüş birliğine varıldı.


TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, tarihinde ilk kez bir UIC Genel Müdürü’nün TCDD’ye ziyarette bulunduğunu belirtti. UIC Genel Müdürü Jean Pierre Loubınoux’a, demiryollarında son yıllarda yaşanan gelişmeleri ve TCDD’nin 2023 hedefleri hakkında bilgi veren Karaman, önümüzdeki 10 yıl içerisinde TCDD’nin 10 bin kilometre yüksek hızlı tren hattı ile 4 bin kilometre konvansiyonel demiryolu hattı inşa edeceğini ifade etti.

Karaman, toplantı sonrası AA muhabirine yaptığı açıklamada, Marmaray, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu projeleriyle Demir İpekyolu’nu hayata geçireceklerini belirterek, “Asya-Avrupa arasındaki yük taşıma potansiyelini de dikkate alarak, 2023 yılına kadar ulusal ve uluslararası yük ve yolcu taşımacılığında Türkiye’yi demiryollarında avantajlı ülke haline getirmeyi çalışıyoruz. Bunları yaparken dünya ile beraber hareket ediyoruz. Demiryollarımızdaki gelişmeler doğal olarak uluslararası otoritelerin de dikkatini çekiyor. Önümüzdeki süreçte neler yapabiliriz, onları konuştuk. Uluslararası demiryolları organizasyonlarının, Türkiye’nin bu konudaki gelişmesine uygun olarak Türkiye’de yapılmasını istiyoruz” diye konuştu.

Kaynak : Etik Haber


İlk yorum yapan olun

Yorumlar