12 Uluslararası Demir Çelik Sempozyumunda ray çeliklerinin mekanik özellik karakterizasyonu anlatıldı  1. Uluslararası Demir Çelik Sempozyumu’nun son günündeki program Karabük Üniversitesi (KBÜ) Prof. Dr. Bektaş Açıkgöz Konferans Salonu’nda misafir konuklar tarafından Demir Çelik sektörü ile ilgili panellerin sunulması ile başladı. Oturum Başkanlığı’nı İTÜ Kimya Metalurji Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Çimenoğlu’nun yaptığı panele, İTÜ Kimya Metalurji Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğretim üyesi Doç. Dr. Murat Baydoğan, KARDEMİR Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Yanmaz, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi Bilir, Atılım Üniversitesi Malzeme Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Tekin, Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Ulaştırma Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Güler panelist olarak katıldılar. İlk olarak sunum yapan İTÜ Kimya Metalurji Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Baydoğan, ray çeliklerinin mekanik özellik karakterizasyonunda kırılma mekaniği deneyleri konularında katılımcılara bilgi verirken, dünyadaki ve Türkiye’deki ray standartları, beynitik ray çelikleri, raylarda ortaya çıkan hasarlar, kırılma tokluğu ölçümleri, raylarda çatlak oluşumu ve ilerleme hızları, raylardaki çatlak uzunluğuna bağlı olarak enerji dağılım hızının değişimi konularını anlattı. Doç. Dr. Murat Baydoğan ayrıca, çelik rayların dünyada ilk olarak 1857 yılında İngiltere’de kullanılmaya başlandığını söyledi. KARDEMİR Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Yanmaz ise, Demir Çelik ve Ulcos Projesi’ni anlattı. Demir çeliğin krizden en çok etkilenen sektör olduğunu söyleyen Mehmet Yanmaz,

“Dünyada yaşanan ve tüm ülkeleri saran kriz tarihlerinde tüm ülkeler demir çelik üretiminde küçülürken, Çin ve Hindistan büyümesine aynen devam etmiştir. Elektrik ark ocağı üretimde Türkiye 6. sırada yer alırken, hurda ithalatında Türkiye 1. sırada yer almaktadır” dedi.

Yanmaz ayrıca, demir çeliğin zayıf ve güçlerini anlatırken, Ulcos’un ne olduğunu ve Ulcos projesi hakkında da bilgiler vererek, Türkiye’nin AR-GE çalışmalarında geri kaldığını ifade etti. “Demir çelik sektöründe işçi sağlığı ve iş güvenliği” ile ilgili bilgiyi ise Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi Bilir verdi. Demir çelik işletmelerinin çok büyük işletmeler olduğu için sağlık sorunlarını da beraberinde getirdiği yerler olduğunu söyleyen Prof. Dr. Nazmi Bilir, “Demir çelik İşletmelerinde ortam faktörleri ve sorunlar tespit edilmeli. Çevre üzerindeki etkileri ve bu etkilerin insan sağlığına tahditlerinin iyi bilinmesi gerekir. Demir Çelik Endüstrisinde iş sağlığı ve güvenliği ilkeleri tespit edilerek çok güzel şekilde uygulanmalıdır. Çünkü sağlıklı çalışan, verimli iş gücü, verimli üretim demektir” diye konuştu.

Kaynak : İHA

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.