3. köprü, Başkent Gaz ve hızlı trene Çinliler talipBaşbakan Erdoğan’ın Çinli firmalarla yaptığı kahvaltıda 3. köprüye talip çıktı. Ekonomi Baka-nı Çağlayan “Çinli firmalar nükleer, yüksek hızlı tren, demiryolu ve Başkent Gaz’a talip” dedi.
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Shanghay’da gerçekleştirilen toplantıya Türkiye’nin yeni teşvik sisteminin damgasını vurduğunu belirtti. Çağlayan, Çinli firmaların Türkiye’nin sahip olduğu lojistik avantajlardan, yeni teşvik sisteminden ve yatırım yapmanın kolaylıklarından yararlanma konusunda oldukça istekli olduğuna işaret etti. Çağlayan ‘Çinli firmaların nükleer enerji, karayolu, yüksek hızlı tren projeleri, demiryolu ve limanlara talip olduklarını, 3. köprüyü yapabileceklerini belirttiklerini’ kaydetti. Çinli CEO’ların Türkiye’de başta otomotiv, enerji, telekomünikasyon, havayolu taşımacılığı, demiryolu taşımacılığı ve bankacılık sektörleri olmak üzere pek çok alanda yatırım yapmak istediklerini kaydeden Bakan Çağlayan ‘Yeni teşvik sisteminden yararlanmak isteyen Çinli firmaların Türkiye’ye artan ilgisinin önümüzdeki dönemde yatırıma dönüşeceğine inanıyoruz’ değerlendirmesinde bulundu.

Demir-çelik, mücevher yatırımı

Çağlayan, CEO’larla yapılan görüşmede, enerji sektöründe faaliyet gösteren firmalardan birinin Türkiye’de enerji ihalelerinde yer almak istediklerini, Başkent Gaz ihalesiyle özellikle ilgilendiklerini dile getirdiğini aktaran Bakan Çağlayan, Çinli firmaların talip olduğu alanları şöyle anlattı: “Tren ekipmanları ve lokomotif üreten bir firma ise Yüksek Hızlı Tren ihalelerinde yer almak istediğini, bu alanda Türkiye’de üretim ve bakım için yatırım yapma konusunda çalıştıklarını vurguladı. Otomotiv ve iletişim alanında faaliyet gösteren firma ise elektrikli araç üretimi ve iletişim alanında yatırım yapmak istediklerini açıkladı. Türkiye’de Ar-Ge merkezi bulunan firma, lojistik ve depolama alanında yeni yatırım yapacağını, iletişim sektöründeki gelişmeleri yakından takip ettiklerini ifade etti. Nükleer enerji sektöründe faaliyet gösteren firma, nükleer enerji güvenliği konusunda işbirliği yapmak istediğini belirtti. Halen yurt dışında 10 binden fazla istihdamı bulunan ve demir çelik sektöründe faaliyet gösteren firma, demir çelik alanında yatırım planı içinde olduğunu açıkladı. Çin’in en büyük 105. firması olan ve ulaştırma alanında faaliyet gösteren firma, Edirne-Kars yüksek hızlı tren projesine ilgi duyduğunu ve demir ipek yolu projesinde yer almak istediğini belirtti. Mücevherat sektöründe faaliyet gösteren firma, değerli taşlar, mücevher ve mermerle ilgili alanlarda yatırım düşündüğünü, ayrıca deniz, tarih ve kültür turizmi alanında yatırım yapmayı planlandığını belirtti. Halen Türkiye’de önemli bir projeyi üstlenen başka firma ise açıklanan yeni teşvik sistemi kapsamında yatırım planladığını vurguladı.” EKONOMİ SERVİSİ

Üçüncü ülkeler için ortaklık önerisi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın çok sayıda bakan ve işadamı ile Çin’e yaptığı ziyarette DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı da hazır bulundu. Yırcalı, Başbakan’ın, bakanlarla birlikte 320 kişilik iş adamıyla yaptığı ziyaretin sadece ekonomik değil, siyasi olarak da önemli olduğunu söyledi. Çinli iş adamları ile Türk iş adamlarının bir araya geldiği heyet ve ikili görüşmelerde yer alan Yırcalı, Çinli iş adamlarını Türkiye’de yatırım yapmaya davet ettiğini belirtti. Yırcalı, Çin kuruluşlarının Afrika ve Ortadoğu’da aktif olarak çalışmak istediklerini, Türkiye’nin bölgedeki stratejik konumundan dolayı üçüncü ülkelerde Türkiye ile müşterek çalışmaya çok istekli olduklarını aktardı.

Kaynak : www.stargazete.com

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.