Ankara Kazan’da önümüzdeki yılda içinde demiryolununda bulunacağı yurtiçi nakliye ve lojistik merkezi kuruldu

“Şaşmaz’a sığmıyoruz” diyen kamyonculara müjdeli haber Ankara Yurtiçi Nakliye Jolistik Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Beyazkılıç’tan geldi. Beyazkılıç, Kazan’da yurtiçi nakliye ve lojistik merkezi kurduklarını açıkladı.
ANKARA Hürriyet’in, “Nakliyeciden çözüm önerisi” manşetiyle kamyoncuların Şaşmaz’da yaşadığı sıkıntıları gündeme getirmesinin ardından, Şaşmaz’daki görüntü kirliliğini ortadan kaldıracak ve kent trafiğini kamyonlardan arındıracak formül belli oldu.


Ankara Yurtiçi Nakliye Jolistik Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Beyazkılıç, Kazan ilçesi sınırları içerisinde yer alan Ankara Lojistik Üssü’ndeki alan içerisinde Şaşmaz’da yer alan nakliyeciler için, “Yurtiçi nakliye ve lojistik merkezi” kurduklarını söyledi. Toplam 70 bin metrekarelik alanda ilk etapta 4 binin üzerinde kamyonun son derece modern koşullarda giriş-çıkış yapabileceğini ve 260 firmanın ise faaliyet yürütebileceğini ifade eden Beyazkılıç, “Biz burayı zaten Şaşmaz için yaptık. Yani Şaşmaz’ın çözümü hazır. Mayıs ayının sonunda gerçekleştireceğimiz açılışla yurtiçi bölümümüzü Başkent’in hizmetine sunmuş olacağız” dedi.

Şaşmaz ortamı bitti

Şaşmaz’da yer alan Nakliyeciler Sitesi’nde güvenlik sorunu ve kayıt dışı taşımacılığın olduğunu kaydeden Beyazkılıç, şöyle devam etti:

“Kamyoncu arkadaşlarımız yıllardır yalnız ve kimsesiz insanlar. Bu proje kamyoncuları sefaletten kurtaracak. Bugün Şaşmaz’da nakliyeciler, vatandaş ve diğer esnaf kamyon sayısının çokluğunun oluşturduğu sıkıntı ve görüntü kirliliğinden rahatsız haldeler. Zaten bu alan Türkiye’nin Başkent’ine yakışmadığı için bu projeyi geliştirdik. Artık dünyanın her yerinde lojistik köyler var, Şaşmaz ortamı bitti.

Kent içinde kamyon kalmayacak

Şaşmaz’daki nakliyeci firmalarının kent dışında yer alan lojistik köyüne gitmesiyle birlikte Başkent trafiğinde kamyon kalmayacak. Bir diğer amacımız ise kayıtdışı çalışan kişi veya kurumları ortadan kaldırmak. Bu amaçla “Yurtiçi nakliye ve lojistik merkezi” girişlerinde kamyonun çalıntı olup olmadığı gibi tam bilgileri kontrol edilebilecek. Bu denetimle çalıntı kamyonlar ortadan kalkacak. Vergi kaydı olmayan hiçbir firma ise Başkent’te nakliye sektöründe faaliyet gösteremeyecek. Yani projeyle önce Başkent daha sonra ise nakliye firmaları ile kamyoncu kardeşlerimiz huzura erecek.”

Lojistik Üssü’ne demiryolu bağlantısı

Yalnızca karayolu bağlantısı bulunan Ankara Lojistik Üssü’ne, önümüzdeki yıllarda demiryolu ile de bağlantı kurulacak. Lojistik Üssü’ne Ankara Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’nin de destek verdiğini ifade eden Ankara Yurtiçi Nakliye Jolistik Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Beyazkılıç, “Şimdiye kadar 150’ye yakın nakliye şirketi ön istekte bulundu. 2 bine yakın kişiye ise istihdam sağlamasını hedefliyoruz. Genişleme ve büyümeye karşı alternatif projelerimizi şimdiden hazırladık. İhtiyaç halinde ikinci etap projelerimizi ivedilikle hayata geçireceğiz” dedi.

Büyükşehir’in Şaşmaz kararı

BÜYÜKŞEHİR Belediye Meclisi, MHPli Grup Başkanvekili Hamiz Yavuz’un verdiği önergenin ardından Şaşmaz Oto Sanayi Sitesi içerisinde yer alan kamyon ve TIR’ların kent dışına çıkarılmasını kararlaştırıldı. Kararda şu ifadelere yer verildi: “Düzensiz bir şekilde Şaşmaz Oto Sanayii’nde konuşlanmış olan kamyon ve TIR parklarının bu yoldaa trafiği olumsuz yönde etkileyeceği hatta trafik akışına imkan veremeyeceği bir gerçektir. Bu nedenle, Şaşmaz Oto Sanayi yolu hizmete girene kadar söz konusu kamyon ve TIR parklarının Şaşmaz Oto Sanayii’nden çıkarılarak şehir dışında uygun yerlere konuşlandırılmasına ilişkin teklif onaylanarak oybirliği ile kabul edilmiştir.

Kaynak : www.hurriyet.com.tr


İlk yorum yapan olun

Yorumlar