Ankara, Yozgat ve Sivas hızlı tren hattında çalışmalar sürüyorTemeli, 13 Mart 2009 tarihinde atılan ve Ankara-Yozgat-Sivas ve Türk cumhuriyetlerine kadar gitmesi planlanan hızlı tren projesinin birinci etabını oluşturan Yerköy-Sivas hattında inşaat çalışmaları hızla devam ediyor. 850 milyon TL’ye ihale edilen proje tamamlandığında Yozgat-Ankara arası 50 dakikaya düşecek.
Hızlı tren demiryolu hattında yer alan ve projenin ilk etabında yer alan Yerköy, Yozgat Merkez, Sorgun ve Akdağmadeni ilçesinde altyapı çalışmalarında yüzde 90 seviyelerine ulaşıldığını ifade eden yüklenici firma yetkilisi Şenol Aydın, baharın gelmesiyle işlerin hız kazandığını söyledi.

2009 yılından buyana çalışmaların devam ettiğini kış mevsimi dolayısıyla yavaşlayan çalışmaların baharla birlikte yeniden hız kazandığını belirten Aydın, “Havaların düzelmesiyle çalışmalarımız arttı. Şuanda çalışmalarımız 174 bölgesinden 466 kilometreye kadar devam ediyor. 174’den 223’e kadar olan kısımda altyapı çalışmalarının yüzde 90’nı bitti. Yıldızeli dediğimiz kısımlar ise ekim ayına kadar bitmesi gerekiyor. Önümüzdeki yıla kadar bu bölgeden Yerköy’den Sivas’a kadar olan çalışmalar bitmiş olacak” dedi.

HIZLI TREN BÖLGE İNSANINA İŞ İMKANI SAĞLADI

Ankara-Yozgat-Sivas arası demir yolu inşaatı hızla devam ederken, güzergah çevresindeki köy ve ilçe halkına da büyük oranda istihdam alanı oluşturdu. Yerköy bölgesinde işçiler, hızlı tren hattında çalışmaktan dolayı mutlu olduklarını söyledi.

İşçilerden Çelebi Kılıç, daha önce iş bulmakta sıkıntı çektiklerini belirterek, “İlçemizde daha önce iş sıkıntısı vardı. Hızlı trenin buradan geçmesiyle birçok vatandaşımız burada iş sahibi oldu. Bizlere bu işi verenlerden Allah razı olsun.” diye konuştu.

Kadir Eliaçık da kendi memleketlerinde çalıştıklarını ifade ederek, “Biz Yerköylüyüz, kendi memleketimizde iş sahibi olduk. Gurbete iş için gitmemize gerek kalmadı. Sigortamızda yatıyor. Köprü yapıyoruz üzerinden tren ve altından da araçlar geçecek.” şeklinde konuştu.

Kaynak : www.zaman.com.tr

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 22/04/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Sal 23
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cum 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cts 27
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 28
Bugün Etkinlik Bulunamadı

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.