Avustralya’da dev demiryolu projesi

Avustralya’nın Yeni Güney Galler (NSW) Eyaleti Başbakanı Barry O’Farrell, Kuzey Batı Demiryolu Hattı projesinin çevresel etkileri ile ilgili halkın görüşlerine başvurulacağını açıkladı. İnşaat çalışmalarının bir rapor halinde kamuoyuyla paylaşılacağını belirten O’Farrell, bu konuda toplumun görüşlerine ayrı bir önem verdiklerini söyledi. Projenin temel çalışmalarının 2014 yılında başlayacağını belirten Başbakan Barry O’Farrell, söz konusu çalışmanın ülkedeki en önemli ulaşım projesi olduğunu kaydetti. O’Farell, “Kuzey Batı Demiryolu Bağlantısı, Sidney Liman Köprüsü’nden bu yana yapılan en büyük ulaştırma altyapı projesidir. Yapılacak demiryolu hattı projesi köprüden daha büyük. Hattın yapımında 70 bin ton çelik kullanılacak. Bu da, Sydney köprüsünün yapımı için kullanılan çelikten yaklaşık 20 bin ton daha fazla.” dedi.


Projenin ekonomiye yapacağı katkıya da değinen Başbakan O’Farrell, “Yeni hattın yapımı 16 bin 200’den fazla yeni iş imkânı sağlayacak. NSW ekonomisine ise yaklaşık 25 milyar dolar gibi bir gelir sağlamasını bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Öte yandan yeni yapılacak Kuzey Batı Tren Hattı’nın Epping’den başlayıp, Rouse Hill’de biteceğini belirten Ulaştırma Bakanı Gladys Berejiklian ise Epping Macquarie Park, Chatswood, Kuzey Sidney ve Sidney şehir merkezinden, Kuzey Batı Sidney’e direkt gidilebileceğini söyledi. Proje hakkında toplumu bilgilendirme toplantılarının yapılacağını kaydeden Bakan Berejiklian, bu görüşmelerin Nisan ve Mayıs aylarında başlayacağını söyledi. Kuzey Batı bölgesinde topluma açık yapılacak olan toplantıların öncelikle Epping, Rouse Hill, Castle Hill, Cherrybrook ve Baulkham Hills’de yapılacağını da belirten Berejiklian, görüşme tarihlerinin internet sitesinden topluma duyurulacağını sözlerine ekledi.

Kaynak : Cihan


İlk yorum yapan olun

Yorumlar