Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu’nu fırsata çevirmeliyiz

Kafkas Sanayici ve İşadamları Derneği (KARSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sultan Murat Dereci, Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu projesi tamamlandığında, seyirci kalmamak için Karslı iş adamları olarak acilen bir araya gelip plan ve program yapmaları gerektiğini söyledi.


KARSİAD üyeleri, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON)’nun İstandul’da gerçekleşen 4. Olağan Genel Kurulu’ndan umutlu döndü. KARSİAD Başkanı Sultan Murat Dereci, TUSKON genel kurulunun çok verimli geçtiğini, Kars ve bölge adına yapılan çalışmalara seyirci kalmamak için kolları sıvayacaklarını ifade etti.

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu projesinin lojistik merkezinin Kars olacağını hatırlatan Deveci, “200’e yakın ülkede temsilcisi bulunan TUSKON Genel Kurulu’nun ufkumuzu açtığını söyleyebiliriz. İkili görüşmelerimiz oldu ve çevremizdeki o heyecanlı insanların yüzüne bakarak, Türkiye’nin kabuğunu çoktan kırdığını gördük. Peki, Karslı iş adamları olarak bu hareket içerisinde bizlerde kendi kendimize ne yaptığımızı sorguladık. BTK projesi ilimizden geçtiği zaman ne yapacağız? Avrupa’dan Asya’ya, Asya’dan Avrupa’ya geçişleri mi seyredeceğiz? Şu anki tabloda bunu görüyoruz. TUSKON bizim önümüzü açıyor ve bizlere yol göstererek; ‘buyur kardeşim ticaret yap, Avrupa’da ihtiyaç duyulanı, yapacağınız ziyaret ve temsilcilerimiz ile görüşmelerde tespit et’ diyor. Bu bağlamda bizler TUSKON’un bu genel kurulundan ciddi dersler çıkartık. Kars ve bölge adına yerimizde saymadan harekete geçeceğiz.” diye konuştu.

Kaynak : ZAMAN

 

 

 sohbet


İlk yorum yapan olun

Yorumlar