Ankara-Eskişehir arasındaki seyahat süresi de 1 saat 5 dakikaya düşecekAnkara-Kayaş tren hatlarının yeniden inşasını içeren Başkentray Projesi’nin ihalesine yerli ve yabancı toplam 17 firma ve iş ortaklığından teklif geldi. Bu haber, neden bizi bu kadar yakından ilgilendiriyor. Çünkü bu proje hayata geçince Ankara-Eskişehir YHT süresi 1 saat 5 dakikaya düşecek.

Ankara şehir içi trafiğini rahatlatmak, Sincan-Ankara-Kayaş tren hattını yeniden inşasını içeren Başkentray Projesi dün ihaleye çıktı. Bu haberin Eskişehir’i yakından ilgilendiren noktası ise projenin hayata geçmesi ile beraber Ankara-Eskişehir YHT süresinin kısalması.

Yılda 110 milyon yolcu taşınması planlanan Başkentray Projesi ile Ankara-İstanbul, Ankara-Konya ve Ankara-Sivas Hızlı Tren Projelerinin Ankara şehir içi entegrasyonu sağlanacak. Ankara-Sincan arasında mevcut koridorda 19 dakika olan Yüksek Hızlı Tren seyahat süresi 8 dakika kısalarak 11 dakikaya inecek. Azalan bu süre ile Ankara-Eskişehir arasındaki seyahat süresi de 1 saat 5 dakikaya düşecek.

Başkentray Projesi’nin ihalesi, TCDD Genel Müdürlüğü Konferans Salonu’nda yapıldı. Komisyon başkanlığını TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsmet Duman’ın yaptığı, Rusya, Çin, İspanya ve İtalya’nın önemli firmalarının da katıldığı ihaleye, yerli ve yabancı 17 firma ve iş ortaklığı teklif sundu, 2 firma ise teşekkür mektubu gönderdi.

TCDD tarafından 350 milyon 832 bin 791 avro yaklaşık maliyet belirlenen proje için en düşük teklifi 186 milyon 235 bin 935 avro ile Gülermak-Kolin İş Ortaklığı verdi. İhale komisyonu, gerekli değerlendirmeleri yaptıktan sonra en uygun teklifi sunan iş ortaklığına işi verecek.

Kaynak : www.eskisehirgundem.com

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.