Belediye Meclisi’nden Haydarpaşa Port’a onay

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Haydarpaşa Port projesinin ikinci etap planını da onayladı. Haydarpaşa ve Harem bölgesini ticari ve turistik merkez haline dönüştürmeyi amaçlayan 1/5000 ölçekli imar planı belediye meclisinden oyçokluğuyla geçti.

2011 yılında Koruma Kurulu’na gönderilen plan ikiye ayrılarak, Kadıköy bölgesine onay verilmiş; ancak Üsküdar ilçesinde kalan kısımda düzeltmeler yapılması istenmişti. 2007 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokolle çalışmalarına başlanan Haydarpaşa Dönüşüm Projesi’nin plan onayı Büyükşehir Belediye Meclisi’nden çıktı. 5 milyar dolarlık yatırımın planlandığı projede ekonomik kayba uğradığını belirten TCDD, Büyükşehir Belediyesi’ne gönderdiği yazıda, arsaları üzerindeki belediye hizmet alanı ve sosyal tesis imarının değiştirilmesini istedi. Belediye İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından yapılan değerlendirme sonucunda, TCDD mülkiyetindeki arsanın imar planı turizm ve ticaret alanına alınarak ekonomik değer kazanması sağlandı. Plan nihai onay için meclise sunuldu. Belediye Meclisi, komisyondan gelen plan teklifini oyçokluğuyla kabul etti. Koruma Kurulu’na gönderilecek planın ardından proje için ihaleye çıkılacak.

Kaynak : ZAMAN

 

Güncel Demiryolu İhalle Takvimi

Per 21

İhale İlanı : Araç Kiralama Hizmeti Alınacaktır

Kasım 21 @ 14:00 - 15:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Per 21

İhale İlanı : Demiryolu Elektrifikasyonu Yedek Malzeme Alım İşi

Kasım 21 @ 14:30 - 15:30
Organizatör: TCDD
444 8 233

Demiryolu İhale Haberleri Ara

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar