Bursa, Raylı Sistemlerin Merkezi Haline Gelecek | Bursa Raylı Sistemi

Bursa Raylı Sistemi : Recep Altepe, Bursa’nın, Büyükşehir Belediyesinin öncülüğünde 1 trilyon dolar pazarın olduğu bir sektörde ilk kez yerli aracı üreten kent olduğunu belirtti.


BURSA – Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın, Büyükşehir Belediyesinin öncülüğünde 1 trilyon dolar pazarın olduğu bir sektörde (raylı sistemler) ilk kez yerli aracı üreten kent olduğunu belirterek, ’’Şu anda Bursa’ya birçok ortaklık teklifleri yağıyor. Biz ne dedik; Bursa raylı sistemlerin merkezi olacak ve oluyor’’ dedi.

Bursa Raylı Sistemi

Altepe, 3 yıllık icraatlarını anlatmak için Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, şu ana kadar üretilen, başlatılan proje sayısının 1069 olduğunu belirtti.

Belediye gelirleri Kocaeli, İstanbul, Ankara, İzmir ve Mersin’den az olmasına rağmen Bursa’nın, metrosunu da tramvayını da stadyumunu da kendisinin yaptığını, tarihi eserlerini de kendisinin onardığını belirten Altepe, kentin kıt kaynaklarıyla bunları gerçekleştirdiğini vurguladı.

Altepe, bugün kadar 496 projeyi tamamladıklarını, bu üç yılda yaptıkları yatırımın bu ay ki ödemelerle 1,2 milyar lira olacağını, bunun da Büyükşehir Belediyesi’nin 10 yıllık yatırımına karşılık geldiğini kaydetti.

Büyükşehir Belediyesi olarak resmi borçlarının bulunmadığını, sadece yüklenici firmalara borçlarının olduğunu, mali yönden iyi bir kurum konumunda bulunduklarını anlatan Altepe, ‘’Şu anda tüm kredi kuruluşları ve bankalar, bizlere geliyorlar, yeni krediler verebilmek için’’ dedi.

Bu dönemin en önemli işinin Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde üretilen Türkiye’nin ilk yerli tramvayı ‘’İpekböceği’’nin imalatı olduğunu vurgulayan Altepe, şunları kaydetti:

‘’Biz dedik ki; yerli araçlar, tramvaylar yapacağız, yerli metro vagonları, yerli trenler ve bunu yapacağımızı söylediğimizde pek çok kimse inanmamıştı. İşte Büyükşehir Belediyesi’nin vizyonu bu ve bugün burada sac kesme makinesi yapan bir fabrikada şu anda tramvay yapılıyor. Dünyanın 6. ülkesi oldu tramvay, metro yapan ülke Türkiye ve 7. firması da Bursa’dan çıktı. Bu da Büyükşehir Belediyesi’nin yönlendirmesi, bizim danışman arkadaşımızın çizdiği proje ve Bursa’nın İpekböceği ve şu anda Türkiye gündeminde. Bursa, 15 yılda 1 trilyon dolar pazarın olduğu bir sektör bu, bu konuda ilk defa yerli aracı üreten şehir. (AA)

Bu araç yüzde 99 yerli. Ama şu anda üretilen iki araç var, testlerden geçen, o araçlar dünya standartlarına yakın, yani Avrupa’nın caddelerinde yürüyebilecek, Almanya’da, Fransa’da, İtalya’da yürüyebilecek standartlarda, o araçlarda bitti ve önümüzdeki günlerde raya inecek, göreceksiniz ki Türkiye, Avrupa’dan da çok daha kalitelisini yapabiliyor. Bu araç tamamıyla Bursa malı, yerli malı, beyni de kafası da tekerlekleri de her şeyi de tüm projesi yerli. Önümüzdeki günlerde dünya standartlarına uygun olan aracın tanıtımı da yapılmış olacak.’’

Ankara’nın da bu sanayinin arkasında durduğunu belirten Altepe, ‘’Şu anda bu işlerde yüzde 51 yerli şartı getirildi, Bursa’da artık bu yapıldığı için. Artık Türkiye’de ihale alanlar, araçlarını burada yaptıracak, eğer yabancı firma bile alsa. Şu anda Bursa’ya birçok ortaklık teklifleri yağıyor. Biz ne dedik; Bursa raylı sistemlerin merkezi olacak ve oluyor. Bu konuda en zor olan kısımları geçmiş oldu, artık şu anda sadece Türkiye’de değil, dünyada da özellikle Avrupa’da da Bursa konuşuluyor bu konuda’’ dedi.

-’’Kaba inşaatı yüzde 60’ı geçti’’- Bursa Raylı Sistemi : Bursa’nın önümüzdeki sene kendisine yakışan, dünya çapında organizasyonların yapıldığı 45 bin kişilik bir stada kavuşacağını belirten Altepe, şunları kaydetti:

‘’Bu stat Bursa’ya çok şey katacak, Bursa’nın vizyonu, bu dönemde Bursa’nın anıtsal yapılarından birisi olacak. O stada giren insan, Bursa’nın sıradan bir şehir olmadığını anlayacak. Bu stada giren insan, Bursa’nın büyük, önemli bir kent olduğunu olduğunu, bir dünya kenti olduğunu anlayacak, buna dünya önem veriyor, biz de önem veriyoruz. İnşallah önümüzdeki yıl en çok konuşulacak, gündeme getirilecek olan konulardan biri de stadyum olmuş olacak. Bittiği zaman burayı parayla gezdireceğiz. Şu anda kaba inşaat yüzde 60’ı geçti.’’

Bir soru üzerine, resmi kurumlara borçlarının bulunmadığını, diğer borçlarının ise 130-140 milyon lira arasında olduğunu belirten Altepe, ilk 4 ayda 90 milyon liranın kasalarına girdiğini, bu nedenle borçlarının düştüğünü, müteahhitlere olan borçlarının ise 35 milyon lira dolayında olduğunu kaydetti.

Kaynak : http://www.beldegazetesi.comsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar