Bursa’nın Hızlı tren güzergâhında iki kritik değişiklik

Bursa’nın hızlı tren projesi güzergâhında iki kritik değişiklik yapıldı. Demiryolu hattı Gölbaşı’nın kuzeyine alınırken Gürsu İstasyonu kaydırıldı. Alaşar’daki iki tünelle inşaat başlayacak ama Bursa İstasyonu’nun yeri henüz kesinleşmedi…


Hızlı trenin ihalesi 1 Ağustos’ta yapıldı, ama ihalenin sonucu 18 Kasım 2011’de açıklandı. İhale sonrası yapımcı konsorsiyumla sözleşme ise 30 Aralık 2011’de imzalandı.
Fakat…
Aradan geçen süre içinde hızlı tren inşaatı başlayamadığı gibi, belirlenen güzergâhla ilgili tartışmalar da sonuçlanmadı.
Örneğin…
Büyükşehir Belediyesi, projede Bursa İstasyonu olarak Balat’ın düşünülmesine itiraz etti ve Terminal’le yolcu entegrasyonu açısından Dereçavuş’u önerdi.
Yine…
Güzergâhta Gürsu İstasyonu olarak İğdir Köyü’ndeki seraların olduğu bölgeye istasyon konmasına tepkiler yükseldi.
Bu itirazlar ve tepkileri yerinde incelemek üzere TCDD’den teknik ekipler değişik zamanlarda Bursa’ya gelip incelemeler yaptılar, Büyükşehir Belediyesi ve bazı sivil toplum örgütlerinin görüşlerini aldılar.
Halen de görüşmeler ve incelemeler sürüyor. O bakımdan, hızlı trenin yapımına bir türlü başlanamadı.
İşte…
Tam da bu süreçte AK Parti İl Başkanı Yalçın’dan ilk sevindirici haber geldi.
Daha doğrusu…
Hafta başında Ankara’da Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç başkanlığında yapılan, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve merkez belediye başkanlarının da katıldıkları milletvekilleri değerlendirme toplantısının ardından Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile görüşen Yalçın, proje güzergâhında kesinleşen iki değişikliği açıkladı:
Bir…
“Hızlı tren Yenişehir-Bursa arasında, Turan Köy’den sonra Gölbaşı’nın güneyinden geçerek ovaya iniyordu. Bu güzergâh ovadaki tarım alanlarına zarar vereceği için, Gölbaşı’nın kuzeyine alındı.”
İki…
“Tren güzergâhında Gürsu İstasyonu olarak İğdir Köyü’ndeki seraların olduğu bölge belirlenmiş. Buradaki tarım potansiyeli göz önüne alındığı için, istasyon yeri seralardan biraz daha batıya doğru kaydırıldı.”
İki değişikliği de “tarım alanlarına en az zarar vermeye yönelik” çalışma olarak yorumlayan AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın bir bilgi daha verdi:
“Hızlı tren için Alaşar Köyü’nde iki tünel öngörülüyor. Çalışmalar Alaşar’daki bu tünellerden başlayacak.”
Şunu da ekledi:
“Bu tünellerin yapılacağı yerde biri fabrika olmak üzere iki tapulu arazi var. İki arazinin sahipleriyle de görüşüldü. Kamulaştırma ya da satış protokolleri nedeniyle zaman kaybetmemek için kendilerinden muvafakatname alınacak, inşaatlar başladıktan sonra işlemler yürüyecek.

Kaynak : http://www.olay.com.tr


Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar