Kadir Topbaş : ” 2013’TE 5 MİLYON KİŞİ RAYLI SİSTEM KULLANACAK “Taksim-4.Levent Metro Hattı’nı Seyrantepe’ye ve Hacıosman’a kadar uzattıklarını, devam eden 52.5 kilometrelik raylı sistem hattında da 2011 yılında da yoğun olarak çalıştıklarını, 22 kilometrelik Kadıköy-Kartal Metro hattı tamamlandığını ve hatta, test ve sinyalizasyon çalışmalarının sürdüğünü belirten Topbaş; Yenikapı-Taksim, Otogar-Bağcılar-İkitelli- Başakşehir hatları gibi yapımı devam eden diğer hatlar tamamlandığında Kartal’dan Kadıköy’ün 29 dakika, Üsküdar’ın 35 dakika, Yenikapı’nın 47 dakika, Taksim’in 55 dakika, Otogar’ın 66 dakika, Hacıosman ve Atatürk Havalimanı’nın 79 dakika, Olimpiyat Stadı’nın ise 89 dakika olacağını söyledi.

Kadir Topbaş, Kadıköy-Kartal Metrosu’nu 4.5 kilometre öteye taşıyarak Kaynarca’ya kadar uzattıklarını, Anadolu yakasının trafik ve ulaşım sorununu büyük ölçüde çözecek hattın Kaynarca ve vagonlar dâhil maliyetinin 1 milyar 700 milyon dolar olduğunu açıkladı ve Anadolu yakası için çok önemli ikinci hat olan Üsküdar- Ümraniye- Çekmeköy Metro Hattı’nın yapımına başlayacaklarının müjdesini verdi.

Kadıköy- Kartal gibi sinyalizasyon çalışmaları devam eden Otogar-Bağcılar-Olimpiyatköy hattını da bu yıl hizmete alacak hale getirdiklerini, Bakırköy-Beylikdüzü ve Bakırköy-Bağcılar ile Yenikapı-İncirli hatlarının projeleri bittiğini ve toplam 41 kilometrelik metroların 4 yılda biteceğini ifade eden Başkan Topbaş; inşaatı 147 milyon avroya mal olacak bu köprüyle Haliç Geçiş Köprüsü sayesinde Hacıosman’ı Yenikapı’ya bağlayacaklarını, böylece 23,5 kilometrelik Yenikapı – Hacıosman hattını tamamlamış olacaklarını kaydetti.

İstanbul’u geleceğe taşıyacak raylı sistem projelerinin de hazır olduğunu vurgulayan Topbaş, şu bilgileri verdi; “İnsanlarımızı raylar vasıtasıyla boğazın eşsiz manzarasına ve sahillere taşıyacağız. Aradaki mesafeleri yok edeceğiz. Mesala, Levent’ten Hisarüstü’ne oradan fünikilerle Aşiyan’a inecek mini metro yapacağız. İstanbul’u demir ağlarla örmeye devam edeceğiz. Göreve geldiğimizde, yani 2004 yılında 45.1 kilometre olan raylı sistemi şu anda Kadıköy- kartal ile birlikte 102,7 kilometreye çıkardık. Son 8 yılda raylı sisteme yaptığımız yatırımlar toplamı 10 milyar TL’yi aştı. 2013 yılında özellikle Marmaray’ın devreye girmesiyle raylı sistemdeki günlük taşıma kapasitemiz 4 milyonun üzerine çıkacak. Yani 5 milyona yakın kişi raylı sistemi kullanacak. 641 km’lik raylı sistem hedefine 2023’te ulaştığımızda özellikle 36 milyon kişinin hareket edeceği bu şehirde 11 milyon insan raylı sistemi kullanır hale gelecek.”

Kaynak : Mynet Haber

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.