Karşıyaka tramvayına onay geldiİzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Alaybey-Karşıyaka-Mavişehir arasındaki yaklaşık 10 kilometrelik güzergâh üzerinde kuracağı tramvay hattı, DLH Genel Müdürlüğü tarafından onaylandı

15 durak ve 17 araçlı olarak planlanan tramvay hattı, gidiş geliş olmak üzere çift hat ve kataner sistemli olacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi, metro sistemini tamamlayıcı nitelikte hayata geçireceği ve şehiriçindeki trafiğe yeni bir soluk kazandıracak tramvay hatları için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda projelendirilen üç tramvay hattından biri olan Karşıyaka tramvayının güzergâhı, Ulaştırma Bakanlığı DLH Genel Müdürlüğü tarafından onaylandı.

Alaybey-Karşıyaka-Mavişehir arasındaki yaklaşık 10 kilometrelik güzergâh üzerinde 15 durak ve 17 araçlı olarak planlanan tramvay hattı, gidiş geliş olmak üzere çift hat ve kataner sistemli olacak. Uygulama projesi hazır olan Karşıyaka tramvayı, Alaybey’den başlayıp sahil tarafından Bostanlı İskelesi’ne, oradan da İsmail Sivri Sokak, Cemal Gürsel Caddesi, Şehit Cengiz Topel Caddesi, Selçuk Yaşar Sokak ve Cahar Dudayev Bulvarı’nı takip ederek İZBAN Çiğli depo tesisleri yanında Mavişehir Banliyö İstasyonu’na gelecek.

Öte yandan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Fahrettin Altay Meydanı-Konak-Halkapınar arasında yaklaşık 13 kilometre uzunluğunda 19 durak ve 21 araçlı Konak tramvayı ile yaklaşık 5,5 kilometre zunluğunda 9 durak ve 10 araçlı Şirinyer-DEÜ Tınaztepe Kampüsü tramvay hatları için de çalışmalarını sürdürüyor.

Buca tramvayı için DLH’dan onay beklenirken Konak tramvayı için yapım ihalesi hazırlık çalışmaları sürdürülüyor. Planlanan bu tramvay hatlarının hayata geçirilmesi ile toplu ulaşım, otobüs yerine tramvay ile yapılacak. Tramvay hatları, ucuz maliyetli ve hızlı yapılabilir olması, metro sistemini tamamlayıcı işlevi, şehir dokusuna uyumu açısından günlük yaşama katacağı zenginlikle lastik tekerlekli toplu ulaşımın sebep olduğu trafik ve hava kirliliği gibi olumsuzlukları giderici unsurlarıyla öne çıkıyor.

Kaynak : www.stargazete.com