Konya Büyükşehir Belediyesine Bir Öneri

Akıl vermek değil bizim ki sadece bir öneri duyana , dinleyene.

Mevlananın karşısında bulunan İl Halk Kütüphanesi yıkıldı malumunuz.

Yerine ne yapılacak bilmiyoruz ama bizim bir önerimiz olacak makul,biraz nostaljik:istiklal Caddesindeki tramvay gibi İstanbuldaki.

Biliyorsunuz Konya’da tramvayın tarihçesini.

Bilmeyene hatırlatalım kısaca:

Alaaddin Tepesini 360 derece çevreleyen tramvay Konya’nın yeni kazanımlarından.

Ama ilginçtir, öyküsü 1906 yılında başlar tramvayın Konya’da.

‘Konya Vilayeti valiliğine Şura-yı devlet Tanzimat dairesi azasından Ferit Bey Efendi hazretlerinin tayini hususunun alel usul arzu-yı istizanı şeref sudur buyurulan irade-i seniye-yi cenab-i hilafetpenahi iktiza-yi âlisinden olmağla ol babta emr u ferman hazret-i veliyyül emrimdir.’23 Şubat 1313” şeklindeki tezkere ile Konya Valisi olarak görevlendirilen Avlonyalı Ferit Paşa’nın reformist icraatından biri olan atlı tramvayın Selanik’ten getirilmesi ile başlar hikayesi tramvayın bu beldede yıllar önce.

Konya’nın tramvayla tanışıklığının geçmişini hatırladıktan sonra, Almanya’dan getirilen bugün kullandığımız tramvayın, artık yenilenmesi ihtiyacını daha geldiği günlerde muhalefet edenlerin başlattığını hatırlayalım.

Neler söylenmişti neler.

Ama vakıa ki tramvay Konya’da bir çok sıkıntının giderilmesini önceden görebilen bir bakışın katkısı olarak durmakta yanı başımızda.

Tramvayla Ticaret Lisesi Müdürlüğünden Konya Belediye başkanlığına gelen Ahmet Öksüz döneminde Anavatan Partisi’nin ikbalinin parladığı günlerde tanışmıştı.

Ama Konya ve Konyalı Atlı Tramvay’da görmüştür yıllar önce.

İstasyon’dan Atatürk Anıtı’nın bulunduğu yere oradan Gazi Lisesinin önünden, Arapoğlu Makasında bugün Beykonağı Nargile salonunun bulunduğu Avukat Kosti’nin Konağı önüne ulaşırdı.

Burada makas değiştiren atlı tramvayın yön değiştirip bir yolculukla Sultan Selim’e ya da diğer adı ile bilinen Türbeönüne ulaşan atlı tramvay 1930‘a kadar yolcu ve yük taşıdı.

Şimdi önerimize gelelim:

Kültür Vadisi Projesi içinde atlı tramvayın tekrar İstanbul’daki gibi nostaljik seferlerine başlatılabilir diye öneriyoruz sadece.

Sorumuza gelince:

Yıkılan Halk Kütüphanesinin dışında bulunan ve bu binanın açıldığı gün Kıbrıs Şehitleri için düzenlenen sergiye geldiğimizde dikkat çeken sanatsal özellikleri olan Semazen figürüne ne oldu?

Eğer bu eser bulunduğu yerden bir başka yere sergilenmek üzere kaldırıldı ise kutlarım yöneticileri değilse, bu eserin peşine düşmeyi beklerim erdemlice. Selam ile..

Kaynak : www.derinkulis.com

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.