Konya’nın tramvayları üniversite mezunlarına emanetKonya’nın ulaşım yükünü çeken tramvaylar üniversite mezunlarına emanet. Alaaddin ile Selçuk Üniversitesi Kampusu arasındaki takriben 20 km.lik hatta, 60 tramvayda 129 vatman görev yapıyor. 24 saat yolcu taşımacılığı 129 vatmandan 61 vatman üniversite mezunu. 2004 yılından itibaren Büyükşehir Belediyesi’ne en az önlisans mezunu vatman alınırken şu anda görev yapan 61 üniversite mezunu vatamandan 41 önlisans, 20’si lisans mezunu

Şehir içi ulaşımın kilit noktasını tramvaylar oluştururken tramvayları kullanan vatmanlar da üniversite mezunlarından oluşuyor. Bu sayede yolcu vatman arasında sağlıklı ilişkilerin kurulması amaçlanıyor. Konya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Daire Başkanlığı bünyesinde vatman sayısı 129 iken bunlardan 41’i önlisans, 20’si lisans mezunu. Büyükşehir Belediyesi’ne de 2004 yılından bu yana en az önlisans mezunu vatmanlar alınıyor. Vatmanların vatandaşların isteklerine daha rahat cevap vermesi amaçlanan uygulama ile yaşanan sıkıntıların da önüne geçilmesi hedefleniyor.

EĞİTİM SEVİYESİSİN YÜKSELMESİ SEVİNDİRİCİ

Vatmanların eğitim seviyesinin yükselmesinin sevindirici bir durum olduğunu söyleyen vatandaşlar, bu durumun Konya’ya yakışır bir gelişme olduğunu belirtti. Tramvay yolculuğu sırasında birçok kez nahoş durumların yaşandığını da hatırlatan vatandaşlar, “Umarız ki bu nahoş, istenmeyen olayların önüne de geçilir. Bir nevi hayatlarımızı teslim ettiğimiz vatmanların bilinçli olmaları bizleri sevindiriyor. Buradan üniversite mezunu olmayan vatmanları kötülediğimiz beğenmediğimiz anlamı çıkmamalı. Biz sadece eğitim seviyesi yükseldikçe insanların birbirlerini daha rahat ve anlayışla karşılayabileceğini ümit ediyoruz. Bizlerin isteği yolculuğumuz sırasında vatmanların sakin ve insan hayatı taşıdıklarını unutmamaları” dediler.

MEB ÖĞRETMENLERE YÖNELİK BİR ÇALIŞMA BAŞLATTI

Çeşitli meslek gruplarında farklı mesleklerden insanların çalışmasının önüne geçilebilmesi için çeşitli çalışmalar ve projeler yapılmaya başlandı. Bu projelerden birisi de Milli Eğitim Bakanlığı’na ait. Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen fazlalığının önüne geçebilmek ve öğretmen kalitesini güvence alabilmek için Ulusal Öğretmen Strateji Belgesi ve Eylem Planı’na göre öğretmenler 5 yılda bir sınava tabi tutulacak.

Kaynak : Memleketİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.