Konya’ya metrobüs ve tramvay müjdesiKonya İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nın açılışında, 2012 yılı içerisinde 41 projenin bittiğini, 519’unun çalışmasının devam ettiğini söyleyen Vali Aydın Nezih Doğan; 112 projenin ihale aşamasında olduğunu belirtti. 656 projeye mevsim şartları nedeniyle başlanmadığını kaydeden Doğan “toplam yatırım tutarı 7 milyar 217 milyon lira olarak görülüyor. 2012 yılı başlangıç ödeneği ise 1 milyar 323 milyon lira… Ancak yıl içerisinde gelecek ödeneklerle bunun bir miktar daha artacağını öngörüyoruz” dedi.

KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN PROJELERİ

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Haşmet Okur ise “Konya Bilim Merkezi inşaatı hızla devam ediyor, Stadyum Kompleksi için müteahhide birkaç gün içinde yer teslimi yapılacak” dedi. Bedesten ve Tarihi Kent Merkezi iyileştirme projesinin ihalesinin yapıldığını, önümüzdeki hafta yer teslimi gerçekleştirileceğini belirten Okur, projenin birinci sezonda büyük bölümünü tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.

12-18 AYA KADAR YENİ TRAMVAY

Raylı sistem çalışmaları hakkında da bilgi veren Okur “Mevcut tramvaylara klima sisteminin yaptırılması, yeni tramvayların alımının erteleneceği anlamına gelmez. Yeni tramvay alım ihalesini hızla hazırlamaktayız. Ancak İhale yapıldıktan sonra fabrikanın bize tanıyacağı takriben 12-18 ay arası teslim süresini de beklemek zorundayız” dedi.

20 METROBÜS GELİYOR

Şehir içi ulaşımla ilgili yapılan diğer çalışmaları da anlatan Okur, 20 adet metrobüsün alım ihalesinin önümüzdeki günlerde yapılacağını, bazı hatlarda metrobüs çalıştırmaya bu yıl başlanacağını açıkladı. Haşmet Okur, Eski Adliye Binasının bulunduğu bölgede hayata geçirilecek Tarihi Kent Meydanı ile Alaeddin Caddesi ve Mevlana Türbesi Çevre Düzenleme çalışmaları için de önümüzdeki günlerde ihaleye çıkılacağını belirtti.

Toplantıda Beden eğitimi ve spor yüksekokulunun çalışma alanı ve derslik sorununun çözüleceğini belirten Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Şahin ise, kültür merkezi projesi için de yer tesliminin gerçekleştirildiğini söyledi. Şahin, üniversitenin güvenlik sorununu çözecek bir projelerinin bulunduğunu belirtti. Daha sonra sözü Konya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Kaçmaz aldı, yatırım planları ve ödenekler hakkında bilgi verdi.

Kaynak : Memleket

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 22/04/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Sal 23
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cum 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cts 27
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 28
Bugün Etkinlik Bulunamadı

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.