Marmaray´la birlikte Boğaz geçişi 2 dakikaya inecek

Avrupa çıkışının Yenikapı´da olması nedeniyle trafik yükünü tarihi yarımada´ nın dışına taşıyacak ve eski eserlerin korunmasına katkıda bulunacak. Marmaray´la birlikte Boğaz geçişi 2 dakikaya inmekte ve Halkalı – Gebze arasındaki uzaklığın 1 saat 50 dakikada alınması olası olmakta.


Marmaray projesi,

Projenin Boğaz Geçişi bölümündeki üç yeni istasyon, derin yeraltı istasyonları olarak inşa edilecek. Bu istasyonlar DLH ve Belediyeler dahil olmak üzere ilgili Yetkili Kurumlarla çok sıkı işbirliği içerisine hareket edecek olan Yüklenici tarafından detaylı olarak tasarlanacak. Bu istasyonların üçünün de ana konkorsu yeraltında olacak ve sadece girişleri yüzeyden görülebilecek. Yenikapı, Proje üzerindeki en büyük aktarma istasyonu olacak.

Asya Yakasında 43.4 km, Avrupa Yakasında ise 19.6 km mevcut banliyö hatlarının iyileştirilmesi ve yüzeysel metroya dönüştürülmesi isini kapsayan 2. kısımda toplam 36 istasyon yenilenerek modern istasyonlar haline getirilecek. İstasyonlar arası ortalama mesafe 1 – 1,5 km olarak planlanmakta. Mevcutta iki olan hat sayısı üçe çıkarılacak ve sistem T1, T2 ve T3 olmak üzere 3 hattan oluşacak. T1 ve T2 hatlarında Banliyö (CR) Trenleri çalışacak, T3 hattı ise, Şehirlerarası yük ve yolcu trenleri tarafından kullanılacak.

Kadıköy-Kartal Raylı Sistem Projesi ile Marmaray Projesi, İbrahim ağa İstasyonunda entegre olacak, böylece iki sistem arasında yolcu transferi gerçekleşebilecek.

Hat üzerinde minimum kurp yarıçapı 300 metre, maksimum düşey hat eğimi ana hat yolcu ve yük trenlerinin çalışmasına elverişli olacak şekilde % 1.8 olarak öngörülmüş. Proje hızı 100 km/saat olarak planlanırken, işletmede ulaşılacak ortalama hızı ise 45 km/saat olarak tahmin edilmekte. İstasyonların platform uzunluğu ise 10 araçtan oluşan metro dizisinin yolcu indirme ve bindirmesine uygun olacak şekilde 225 metre olarak projelendirilmekte.

Avrupa çıkışının Yenikapı’da olması nedeniyle trafik yükünü tarihi yarımada’ nın dışına taşıyacak ve eski eserlerin korunmasına katkıda bulunacak. Marmaray’la birlikte Boğaz geçişi 2 dakikaya inmekte ve Halkalı – Gebze arasındaki uzaklığın 1 saat 50 dakikada alınması olası olmakta. 135 metre uzunluğunda ve 15 bin ton ağırlığındaki tüpler, 30 santimetre kalınlığında bir çeşit conta ile emişle birbirine bağlanmış batırma tünelin yüksekliği 8,6 metre, genişliği ise 15,3 metredir.

Toplam Hat Uzunluğu

76,1 km

Yüzeysel Metro Kesimi Uzunluğu

63 km

Yüzeydeki İstasyon Sayısı

36 adet

Tüp Tünel Kesimi Toplam Uzunluğu

13,6 km

Delme Tünel Uzunluğu

9,8 km

Batırma Tüp Tünel Uzunluğu

1,4 km

Aç Kapa Tünel Uzunluğu

2,4 km

Yeraltındaki İstasyon Sayısı

3 adet

İstasyon Boyu

225 m (en az )

Bir yöndeki yolcu sayısı

75.000 yolcu/saat/tek yön

Maksimum Eğim

% 18

Maksimum Hız

90 km/saat

Ticari Hız

45 km/saat

Tren Sefer Sayısı

2-10 dakika

Araç Sayısı

440 (2015 Yılı ) 20adet 5li set+34adet 10+lu set.

İşletim Planı

  1. Burada ana hatları verilen Planlanmış işletim Planı(OP) yalnızca detaylı işletim planının geliştirilebilmesi için gerekli olan genel kriterleri içermektedir. Yüklenici tarafından aşağıdakileri teyit edecek bir simülasyon modeli geliştirilecek:

(a) araçların performans kapasitesi her bir hizmet aralığında görev döngüsü gereklerini ve

tarife güvenirliliğini karşılayabilecek yeterlikte olacak;

(b) kısa dönüş işletimleri de dahil olmak üzere her bir hizmet aralığı için belirlenen isletim

stratejisine dayalı Hizmet Verebilirlik gereklilikleri;

(c) trenlerin hizmete alınması veya hizmetten çekilmesi de dahil olmak üzere hizmet aralıkları arasındaki geçisler; ve

(d) Kusurların Bildirimi Sürecinin her bir yılında Hizmet Verebilirlik seviyesinde istenilen artıs.

  1. Doruk saatlerde 3 isletim güzergahı olacak:

(a) Halkalı-Gebze (her ikisinde bir son geri-dönüs bulunmakta)

(b) Ataköy-Pendik (her ikisinde bir ara geri-dönüs bulunmakta), ve

(c) Yenikapı-Söğütlüçesme (her ikisinde bir ara geri-dönüs bulunmakta).

  1. Trenler, Yenikapı ve Söğütlüçesme’deki ara geri-dönüs tesislerini kullanarak 240 saniye

dahilinde bir geri-dönüs manevrası yapılabilecek. Bu amaçla, geri-dönüs manevrası, trenin istasyona tek bir hattan girdiği an baslayan ve trenin son vagonunun diğer hat üzerinden istasyondan çıktığı an sona eren bir islem olarak tanımlanmakta, ve yolcuların inmesi/binmesi için gereken sürelerini de içermekte. istasyon, bu amaca yönelik olarak platform olarak tanımlanmakta. Bir platformda duran bir trenin baska bir platformda duruncaya kadarki manevrası harici kontrol altında gerçeklestirilecek, yani sürücünün kontrolünde olmayacak.

  1. Banliyö Hattı trenleri hizmet kapasitesinin en iyi dereceye getirilmesine izin verecek

sekilde 10-vagonlu ve 5-Vagonlu EMU’lar olarak belirlenmis. 10 vagonlu, 5 vagonlu ve 2×5 vagon olarak kuplörlenmis (10 vagonlu olarak hizmet veren) tren konfigürasyonları yolcu konforu ve hizmet sıklığına uygun sekilde en ekonomik isletim maliyetini gerçeklestirmek üzere işletim stratejilerine dahil edilecek.

  1. Yüklenici, işverenin temin edeceği İsletim Planını kullanarak, her bir hizmet aralığı için

sistemin farklı kesimlerinde isletim simülasyon analizleri yapacak ve her bir tren
konfigürasyonunun (maksimum 440 vagonluk filo esasına göre) Hizmet Verebilirlik gerekliliklerini teyit edecek.

  1. Doruk Saatlerde Hizmet Verilebilirlik Yüklenicinin işletim simülasyonu ile teyit edilen tren

sayısını artırarak Yenimahalle ve Pendik gare sahalarının her birinde beklemekte olan en az bir adet hazırda bekleyen 10 vagonlu işletime hazır treni içerecek. Trenlerin bakımı doruk saat işletiminde filonun hizmet verebilme kapasitesini en yükseğe çıkartmak üzere programlanacak.

Tek yöndeki seyahat süresi istasyonlardaki duraklama süreleri dahil ancak öne geçmek

için bekleme ve her iki uçtaki dönüş süreleri hariç olmak üzere 15 dakikayı geçmeyecek. Varış istasyonları olan Söğütlüçeşme ve Yenikapı’da duraklama süresi 30 saniye olacak. Ara istasyonlarda duraklama süresi 45 saniye olarak uygulanacak.

Günlük yüksek filo kullanıla birliğini sağlamak amacı ile pik saatler dışında trenlerin

depolanması pik saatler arasında günlük temizlik ve bakım kontrollerinin yapılabileceği Halkalı, Yenimahalle, Maltepe ve Pendik de sağlanacak.

Banliyö Hattı İşletimleri bu is için tahsis edilmiş olan ve Maltepe’de (başkaları tarafından)inşa edilecek olan bir İşletim Kontrol Merkezi tarafından (OCC) irade ve kontrol edilecek

Kaynak : http://www.3brail.com

 İlk yorum yapan olun

Yorumlar